“Aile Sorunları ve Çözüm Önerileri”

Çankırı Müftülüğü tarafından “Aile Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Halk Sağlığı Uzmanı ve Aile Danışmanı Dr. Semin Güler Oğurtan ve Av. Hatice Cansu Hevesli katıldı.

100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Av. Hatice Cansu Hevesli evlilikten beklentiler konusuna değinerek “Soyumuzun devam etmesi ve dinimiz gereği dünyaya hayırlı birer evlat yetiştirmek için evleniriz.”şeklide konuştu ve örneklerle evliliği anlattı.

Evlilikte iletişim konusu ele alan Hevesli, “Teknoloji çağındayız bir sürü kitle iletişim araçları var ama ne yazıktır ki iletişim kurmakta zorluk çekiyoruz. Bana boşanmak için başvuranlar ‘Beni anlamıyor’ cümlesini yöneltiyorlar eşinizi anlayın ve dinleyin ve kuracağınız cümleleri iyi seçin ve inanç birliği içerisinde yaşayın.” diye konuştu.

Aile yapılarını anlatan Hevesli, “Biri ile anlaşırsınız onunla evlenmek istersiniz ailesi ile tanıştığınız zaman sorunlar çıkmaya başlar bunun adı aile kültür farklılığıdır sizin kültürünüz ve ailenizden almış olduğunuz eğitim ile karşınızdakinin kültür ve aldığı eğitim farklı olabilir bu kesinlikle bir ayrılmak sebebi değildi karşınızdaki insanı tanımaya çalışın.” dedi.

Eşit olmayan görev dağılımının evlilikte problemlere yol açtığını kaydeden Hevesli “Eşitlik adalet değildir. Şunu sen yapacaksın bunu ben yapacağım demekle görev dağılımı sağlanmaz, zamanı, vakti, sağlığı müsait olan o işi yapar hayatı paylaşmak böyle olur.” ifadelerini kullandı.

Halk Sağlığı Uzmanı ve Aile Danışmanı Dr. Semin Güler ise aile yaşamlarının nedenli önemli olduğunu vurgulayarak çalışma hayatının vermiş olduğu bilgi ve birikimleri katılımcılarla paylaştı.