“Ahlakı toplumsal yaşamın her katmanına hakim kılmalıyız”

13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlanan 34. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamaları çerçevesinde dün 100. Yıl Kültür Merkezinde bir program gerçekleştirildi.

34. Ahilik Haftası Yaran Kültürü Kutlamaları sürüyor. Kutlama programı çerçevesinde dün ilk olarak anıt alanına çelenk konuldu. Saat 10:00’da ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ında katılımı ile 100. Yıl Kültür Merkezinde tören gerçekleştirildi. Törene Bakan yardımcısı Alpaslan’ın yanı sıra, Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, milletvekilleri Salim Çivitcioğlu ve M. Emin Akbaşoğlu, ÇAKÜ rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Osman Karadeniz, yaran kültürü ve ahilik kavramı hakkında bilgiler verdi.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise yaranlar diyarı Çankırı’nın ahilik ve yaran kültürünü; esnafıyla, sanatkarıyla bugüne kadar yaşattığını ve yaşatmaya devam edeceğini dile getirdi.

Yaran kültürünün önemine değinerek konuşmasına başlayan milletvekili Salim Çivitcioğlu, küçük illerde bu kültürün daha fazla yaşatıldığını dile getirdi.

Milletvekili Çivitcioğlu, konuşmasının devamında ise, “Covit ile ilimizde ve ülkemizde bazı sıkıntılar oldu. Ekonomik alanda daralmalar oldu. Bu daralmalar esnasında gidip büyük mağazalarda alışveriş yapamazken mahalle bakkalımızdan küçük esnafımızdan sonsuz kredisi olan kardeşlerimizden alışverişlerimizi yaptık ve bunları deftere yazdırıp taksit taksit ödedik” dedi.

Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’da ahilik ve yaran kültürü hakkında kısa bir bilgi vermesi sonrasında kürsüye gelen Vali Abdullah Ayaz,  ahlakın önemine değindi.

“Ahlakı  toplumsal yaşamın her katmanına hakim kılmak aslında en önemli meselemiz” diyen Vali Ayaz,  “Bu konuda  ihtiyacımız olan en önemli ahlaklardan birisi iş ahlakı. Yaklaşık 20  yıldır kamunun içerisinde olan birisi olarak hem kamusal  yaşamda ve iş hayatında hem de özel sektörde, iş ahlakını  hem kamu çalışanlarımıza hem de özel sektör çalışanlarımıza hakim  kılmamız gerekmekte. Bunun yapamazsak iyi bir  üretim sürecini hem kamuda hem özel sektörde bunu sağlayamayız” dedi.

“Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan ahilik kültürü;  özel sektöre de iş ahlakı nasıl olması sanatkarın  iş hayatının nasıl devam ettirmesi noktasında çok  önemli ögeler öğretiler içermekte” diyen Vali Ayaz, “Onun  için bu kültürü dünden bugüne taşıyanları rahmet minnet ve şükranla anıyoruz. Ama tabiî ki bu ateşi  yakan ve devam ettirenlerin en önemli vazifesi ve bizlerin, bu kültürün sadece törensel olarak kalmaması muhakkak gelecekte esnaf ve sanatkarlarımızın yerine meşaleyi devralacak yeni nesillere aktarılması. Çünkü güven duygusunun toplumsal hayatta yer alması toplumsal yaşamın sürdürebilmesi için çok önemli. Çarşıda, pazara çıkan  vatandaşlarımızın güven içerisinde alışveriş yapabilmeleri karşısındaki  esnafa güvenmeleri aynı zamanda iş yaptırdıkları ustalardan iyi bir  hizmet alacaklarını bilmeleri önem arz etmekte” dedi.

 “Türkiye’nin her köşesinde bu değerlerimizi yaşatmak durumundayız” diyerek sözlerine başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak;  Ahilik, yarenlik, Yunus Emre gibi bir çok somut olmayan  kültürlerimizi kayıt altına almak ve yaşatmak adına bilgi edinme merkezimizde bunlarla ilgili her türlü hususu kaydedip tüm insanlığa ulaştırmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz.  Yine biz bakanlık olarak bunların dünyada kayıt altına alınması açısından dünya somut olmayan  kültürel mirasımız geleneksel sohbet toplantılarımız başta olmak üzere tescil ettirmek  adına UNESCO dünya miras listesine kaydettirdik” dedi.

Gerçekleştirilen protokol konuşmaları sonrasında,  Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından ‘Ahilikten günümüze mesajlar’ konulu konferans verildi. Şed kuşatma ekibi gösterisinin de yapıldığı program sonrasında ise  ödül törenine geçildi.

Yılın ahisi seçilen Şükrü Atakul’a ödülünü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan verdi.

ilin kalfası Kamil Ekiz ödülünü milletvekili M. Emin Akbaşoğlu’ndan ve ilin çırağı Ali Arda Ateş’de ödülünü Vali Abdullah Ayaz’dan aldı.