Ahilik ve Yaran kutlamaları gerçekleştirildi

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çankırı’da Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarına katıldı. İlk olarak Çankırı Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Yazıcı, burada Vali Vahdettin Özcan’dan şehrin ekonomik ve genel yapısı hakkında bilgi aldı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yazıcı daha sonra Çankırı Valiliği, İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü ile Çankırı esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği Ahilik Haftası ve Yaren Kutlamaları’nın yapıldığı belediye meydanına geçti.

Burada halka hitap eden Bakan Yazıcı, terör olaylarına değindi.  Terörle mücadelede güvenlik güçleri ile hükümetin kararlılık içerisinde mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden Yazıcı, Türkiye’nin, herkesin müşterek yurdu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin her alanda gıpta ile bakılan bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Yazıcı, “Türkiye’nin yarını, bugünden daha müreffeh olacaktır. İnsanımız hayatı, sosyal durumu, yaşam standardı, giderek daha da güzelleşecektir.”ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Ahilik teşkilatına da değinen Bakan Yazıcı, Ahiliğin Ahi Evran Veli Hazretleri tarafından oluşturulduğunu ve o öldükten sonra da onun yarenleri tarafından  yaşatılarak tüm Anadolu’ya yayıldığını kaydetti.

Türkiye’nin sahşip olduğu bu tür değerleri uluslar arası arenada tanıtma noktasında başarılı olamadığını dile getiren Yazıcı, bu tür etkinliklerin tanıtım noktasında önemli olduğunu vurguladı.

AK Parti hizmetlerinin insan odaklı olduğunu dile getiren Bakan Yazıcı, eğitime ve sağlığa aktarılan kaynağın bunun bir göstergesi olduğunu belirtti.  Yönetim anlayışlarının temelinin hizmet olduğunu vurgulayan Yazıcı, esas olanın millet ve vatandaş olduğunu belirtti.

Yazıcı, milletin emanetini alan insanların hizmet üretmekle yükümlü olduğunu belirtti.

Hükümet olarak esnaf ve sanatkârlara verdikleri desteklerden de bahseden Yazıcı,

“AK Parti hükümeti olarak göreve geldiğimiz günden itibaren esnaf ve sanatkarlarımızın kullandıkları kredi miktarlarını, 100 bin liraya çıkardık. Faiz oranlarını indirdik, 1 yıla kadar vadeli kredi kullanmada faiz yüzde 6,5’tur. Esnaflarımızla alakalı Esnaf Bilgi Sistemi’ni oluşturduk. Esnaf ve sanatkârımız, kamu kurumlarıyla olan ilişkilerinde, elektronik bilgi sistemini kullanarak, zaman kaybından tasarruf etmekte. Harcama bakımından da daha az harcama ile faaliyetini sürdürmektedirler. Her konuda esnaf ve sanatkarımızın yanındayız” diye konuştu.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise  ahiliğin kardeşlik, eli açıklık, cömertlik,  yiğitlik gibi anlamlar ifade ederek İnsan olmanın en önemli vasıflarını, dayanışmanın ve paylaşmanın evrensel boyutlarını tek kelimeyle bünyesinde barındırdığını belirterek, “Bu evrensel vasıfları üzerinde taşıyan kişi de yarandır. Ahilik ve yaranlık aynı zamanda namuslu ve dürüst çalışmanın, dürüst üretmenin, dürüst kazanmanın, dürüst ticaretin ve dürüst yönetiminde simgesidir. Ahilik ve Yaran; toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırır ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlar. Din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmez, herkese eşit muamele yapan bir anlayıştır.  Ahi teşkilatlarının işlevleri Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte esnaf teşkilatlarımız tarafından sürdürülmekte, sosyal güvenlikleri devlet eliyle sağlanmaktadır. Ancak ahiliğin evrensel normları, günümüzdeki esnaf teşkilatlarımıza da rehberlik etmekte esnaf teşkilatlarının kuruluş temellerini bu normlar oluşturmaktadır. Çankırımızın yaran geceleri, “Geleneksel Sohbet Toplantıları” adıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya kültür mirası temsil listesinde yerini alması bu kültür ve normların evrenselliğini ortaya çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç de Ahilik geleneğinin gelecek nesillere tanması ve yaşatılması noktasında Çankırı Belediyesi olarak her türlü desteği verdiklerini ifade etti.

Çankırı esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz de Ahiliğin insanı esas aldığını belirterek şunları kaydetti;

“Ahilik kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine “ben siftah ettim, komşum daha siftah etmedi” demek suretiyle müşterisini komşusuna gönderen esnaf tipini oluşturan bir kurumdur. Esnafı kaliteli ve standart mal üretmeye teşvik ettiği göz önüne alındığında Ahilik Kurumu, Tük Standartları Enstitüsü’nün temelini oluşturmuştur. Ahilik teşkilatı oto-kontrol sistemini ilk başlatan organizasyondur.Çünkü ahiler kendi üyelerini başka bir teşkilata gerek bırakmadan kendileri denetlediler. Ahilerin koyduğu ana ilkeler, günümüzde hazırlanan kanunların ve tüzüklerin temelini oluşturmaktadır. Ahilik değerlerinin yeniden toplumumuza hizmet eder hale gelmesi en büyük arzumuzdur. İlimizin sosyo- kültürel yapısı üzerinde önemli yeri olan yaran geleneğinin kökeni de Ahilik kültürüne dayanmaktadır.”

Yapılan konuşmaların ardından şed kuşatma törenine geçildi. Törende Bakan Yazıcı da şed kuşanarak yılın ahisi seçilen Necati Yenikeçeci’ye plaket takdim etti. Ödül töreni ve kortej geçişinin ardından Bakan Yazıcı, Sultan Süleyman Cami’ne giderek vatandaşlara etli pilav dağıttı. Buradan AK Parti İl Başkanlığı ve Tuz Mağarası’ndaki yaran gösterilerini izleyen Bakan Yazıcı karayoluyla Ankara’ya geçti.