“Açılan AVM’lerden dolayı küçük esnaflarımız mağdur oluyor”

CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ile Bartın milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, dün Çankırı’nın Çerkeş ilçesine gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundular. Dün gerçekleştirilen hain terör saldırısından dolayı güne buruk başladıklarını belirten vekiller, daha sonra vatandaşlarla bir araya gelerek onların sıkıntılarını dinledi ve partilerinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında halkı bilgilendirdi.

CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ile Bartın milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya dün Çankırı’nın Çerkeş ilçesine gelerek ziyaretlerde bulundu. İlk olarak ilçe parti binasına gelen vekiller, burada partililerle bir araya geldi.

CHP ilçe başkanlığında bir konuşma yapan Bartın milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Türkiye’nin her yerinde çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Biz ülkemizin her yerine giderek yurt taraması yapıyoruz ve halkımızın sıkıntılarını isteklerini dinliyoruz. Parti olarak halkımızın sıkıntılarını ve isteklerini dikkate alarak politikamızı ona göre yönlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz seçimleri büyük umutlarla beklediklerini dile getiren Yalçınkaya, “Yalnız bu seçim umut ettiğimiz gibi olmadı. Ancak bu seçimlerde başarısız da değildik” dedi. Siyasi iktidara karşı gösterilen tepkinin sandıklara yansımadığını belirten Yalçınkaya, “Gerçekten anlamak çok zor. Her kesimden insan siyasi iktidara karşı olan sıkıntılarını dile getiriyorlardı. Vatandaş, sandıkta nasıl bir tercih koyuyor, anlamak mümkün olmuyor ama biz demokrasinin gereği olarak halkımızın bu tercihine de saygı gösteriyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapılacak olan yeni anayasa hakkında da düşüncelerini paylaşan Yalçınkaya, “Herkesin üzerinde mutabık kaldığı bir anayasa yapılması lazım. Yani bu anayasada toplumsal mutabakatın sağlanması gerekiyor. Eğer bu anayasa, fakirliği, yoksulluğu, terörü bitirecekse, bizlere daha özgür bir yaşam sunacaksa, refah seviyesini arttıracaksa, bizler her türlü desteği vermeye ve elimizi taşın altına sokmaya hazırız. Yalnız şunu da belirtmeliyim; bizi biz yapan değer ve ilkelere de sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

Açılan büyük alışveriş merkezlerin küçük esnafları bitirdiğini de dile getiren Yalçınkaya, “Şehir içinde açılan AVM’lerden dolayı küçük esnaflarımız mağdur oluyor. Biz meclise bu konu hakkında bir önerge verdik ama bu kanun teklifi meclisten bir türlü çıkmıyor. Yaptıklarının adına tekelleşme diyorlar, globalleşme diyorlar, dolayısıyla küçük esnafa hayat hakkı tanımıyorlar” dedi. Esnafın hakkını gören bir siyasi parti olarak esnaftan yeteri kadar destek almadıklarını söyleyen Yalçınkaya, “Gidiyor, hiçbir şey görmedikleri iktidar partisine oy veriyor. Bizde bunu anlayamıyoruz doğrusu” şeklinde konuştu.

“Ülkemiz gerçekte iyi idare edilmiyor” diyen Yalçınkaya, “Önümüzdeki süreçte CHP hakkettiği yere gelecek. Bu ülke insanın CHP’ye her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Siyasi iktidar muhalefetin sesini duymazdan geliyor. ‘Benden misin?, değil misin?’ böyle bir anlayış var ve bu anlayışa bir dur demek gerekiyor. Bu da halkımızın elinde” dedi.

Ülkede bir korku imparatorluğu olduğunu söyleyen Yalçınkaya, yerel basınında çok zor şartlarda çalıştığının altını çizdi. Büyük medya’nın zaten vergi cezalarıyla korkutulduğunu anlatan Yalçınkaya, “Yerel basınımızda aynı şekilde korkuyor ve maalesef ki bazı şeyleri yazamıyor. Çünkü bazı şeyleri yazsalar bir sürü problemlerle karşılaşıyorlar. Uygulanan baskıları görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Çerkeş’li olan, İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise yerel yönetimleri almak zorunda olduklarını dile getirerek, “Yoksa iktidar olmamız hayal. Bu tüm Türkiye için geçerli. Arkadaşlar şimdiden bir belediye başkanı bulun ve çalışmalara başlayın. Seçimi almak zorundayız. Bizde bir yenilmişlik duygusu var ve bu duyguyu aşmamız lazım” dedi.

Öğüt, hükümeti eleştirerek, “Herkes çok az bir karla yetinecek. Bu hükümet bunu oluşturdu. Ne esnaf bıraktılar ne de orta sınıf insan bıraktılar. İnsanlarımızı açlıktan ölmeyecek bir seviyede yaşatıyorlar. Ayrıca zenginlerde daha çok zengin oluyor” diye konuştu.

“Derviş gibi dolaşıp, her şeyi anlatacağız” diyen Öğüt, “Köy köy, kasaba kasaba dolaşıp insanlarımız dinleyeceği ve her şeyi onlara anlatacağız. Yoksa bizim büyük medyayla bu işin altından kalkmamız çok zor” ifadelerini kullandı.