98 kursiyer belgesini aldı

Girişimcilik eğitimi ve sekreterlik kurslarını tamamlayan kursiyerler törenle sertifikalarını aldılar. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odasın’nda gerçekleştirilen sertifika töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çankırı İşkur Müdürü Muzaffer Çamırcı, “İl Müdürlüğümüz ile KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi işbirliğinde düzenlenen 75 kişilik girişimcilik eğitimi ile kurumumuzla Çankırı Araştırma Rehberlik ve Eğitim Derneği ortaklığında düzenlenen sekreter mesleğindeki 25 kişilik istihdam garantili iş gücü yetiştirme kursu hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum” dedi. Çamırcı gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi vererek, “Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen proje, kurumumuza kayıtlı işsizlere yönelik olarak kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiştir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri kapsamında, 2012 yılı içerisinde toplam3 grup halinde açılan 72 saatlik eğitimlere 74 kişi katılmış ve eğitimini tamamlayarak belge almaya hak kazanmıştır. Girişimcilik eğitimlerine katılan kursiyerlerin katıldıkları her gün için 20 TL cep harçlığı, eğitim süreleri boyunca da iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri il Müdürlüğümüzce karşılanmıştır. Girişimcilik eğitimlerine yıl içerisinde toplam 36 bin 300 TL. kaynak aktarımı yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz ile Çankırı Araştırma Rehberlik ve Eğitim Derneği ortaklığında düzenlenen Sekreter mesleğindeki %52 istihdam garantili işgücü yetiştirme kursuna 25 kursiyer katılmış, 24 kişi kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanmıştır. 4 Haziran – 3 Aralık 2012 tarihleri arasında 6 aylık olarak düzenlenen kurs için 128 bin 425 TL ödeme gerçekleştirilmiştir. Kursiyerlerin istihdamına yönelik çalışmalar ilgili dernek tarafından yürütülmektedir” dedi.

Gerçekleştirilen çalışmanın güzel bir uygulama olduğunu aktaran Vali Vahdettin Özcan, “Bugün burada Çankırı için güzel bir çalışmaya şahitlik ediyoruz. Güzel olan diğer bir nokta ise bayanların bu kurslara göstermiş olduğu büyük ilgidir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından açılan kurslarda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi