“% 80’i dalga geçiyor”

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, ambulans ve acil servisin gereksiz yere meşgul etmemesi gerektiğini ifade ederken, “Arayanların %80’i dalga geçmek için arıyorlar” dedi.

Gün boyunca Çankırı ilçelerinde çeşitli temaslarda bulunan Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas Çankırı Valiliği’ni ziyaret etti. Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’dan brifing alan Kafkas, daha sonra yapımı tamamlanan Çankırı Devlet Hastanesi Ek Binası’nı hizmete açtı.

Çankırı Devlet Hastanesi Ek Binası açılış törenine, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve İdris Şahin, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve sağlık personeli ile vatandaşlar katıldı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas kendisinin de bu bölgenin insanı olduğunu ve bölge sorunlarına hakim olduğunu kaydetti.

Kafkas, son 10 yılda tüm illerin Ankara’dan hak ettiği payı almaya başladığını belirterek, sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Vatandaşlardan 112 acil servis konusunda duyarlılık beklediğini ifade eden Kafkas şunları kaydetti:

“Recep Tayyip Erdoğan ile Türk siyaseti temize çekildi. Bizim 600 tane ambulansımız vardı 2002’de. Bunların markaları değişikti, çeşitli markaları vardı. Modelleri de değişikti. Ama hepsinin 2 tane ortak özelliği vardı. Bir tanesi % 90’ının tekerleri kabaktı, ama % 100’ünün de deposunda mazot yoktu. Hastanız varsa deposunu dolduruyorsunuz ve ambulans sizin hastanızı taşıyordu. Şimdi 10 senedir sizden para isteyen bir Allah’ın kulu var mı? Bakın daha bu ay 5 tane daha ambulans gönderdik Çankırı’ya. Ambulanslarımız son model ve gıcır gıcır. Şimdi burada bir şey isteyeceğim sizlerden. Allah rızası için ambulanslarımızı lazım olmadan aramayın. Yani arayanların %80’i dalga geçmek için arıyorlar. Ya etmeyin Allah aşkına. Bizim o arkadaşlarımız hayat kurtarmak için varlar. Bir de sizden başka bir şey rica edeyim. Bizim doktorlarımız sabah mesaiye başlıyor ve 5’e kadar sizi bekliyorlar. Eskiden her doktorumuzun bir muayenehanesi vardı. Eskiden çarşıda gittiğiniz muayenehaneleri şimdi biz hastanede açtık. Herkesin adı yazılı. İstediğin doktoru seçip, muayene olma imkanın var. Yetmez, evinde oturduğun yerde ‘alo’ diyorsun, istediği n saatte randevu alıyorsun ve gelip muayene oluyorsun. Şimdi bunu yapmıyoruz, akşam dükkanı kapatıp eve geçerken, hastaneye uğruyoruz. Ondan sonrada diziye yetişemedik, maçı kaçırdık diye doktorlara çıkışıyoruz. Doktor acil hastayla uğraşırken, biz diziye yetişeceğiz diye doktorları azarlıyoruz. Yani acile gelenlerin %80’i de acil değil. Bunda anlaşalım. Bundan sonra böyle yapmayacağız ki, bizim sağlık çalışanı kardeşlerimizde sağlık hizmetlerinin kalitesini artırsın. ”

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç de Çankırı’ya yapılan hizmetin devamı için iktidar desteğinin şart olduğunu söyledi.

Milletvekili Hüseyin Filiz ise AK Parti hükümetinin tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da önemli hizmetlere imza attığını belirtti.

Milletvekili İdris Şahin ise MHP yönetiminde yapılan Çankırı Devlet Hastanesi ile AK Parti yönetiminde yapılan Çankırı Devlet Hastanesi Ek Binası’nın kıyas bile edilemeyeceğini kaydetti. MHP’li kadroların hastaneyi 10 yılda tamamladığını ifade eden Şahin, Ak kadroların yeni hizmet binasını 18 ayda tamamlayarak hizmete açtığını kaydetti.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise son yıllarda Çankırı’ya önemli yatırımlar yapıldığını ve bu yatırımlarla kentin yeni ivme kazandığını söyledi.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan hastane ek binası gezildi.