Dunlop
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan, Çerkeş’te yaşayan kadınların iş gücü ve ekonomik değerlerini artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Çerkeş’te unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ve yöresel yemekler konusunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Tarhan, Çerkeş’in geçmiş yıllara oranla daha huzurlu bir kent haline geldiğini belirtti.

Ailelerin sosyal aktivitelerini artırmayı hedeflediklerini belirten Tarhan, “Eskiden akşam ezanı okundu mu, Çerkeş’te hayat biter, kimse çarşıya çıkmazdı. Bu konu üzerinde çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle Ramazan aylarında akşam yemeğinin ardından çarşı dolup taşıyor, halk parklarda yer bulamaz hale geldi. Bu canlılığı yakalayabilmek için, özel işletmecilere parklarımızı kiraya verdik. Biz belediye olarak halkımızı 1 ay boyunca dışarıya çıkarttık, bizim gücümüz bu kadar. Esnaflarımız da bu canlılığı tutsun ve diğer 11 ayda da halkımız dışarıda olsun” ifadelerini kullandı.

Canlılığın Çerkeş ekonomisini de olumlu yönde etkilediğini vurgulayan Tarhan, “Benim bir tanıdığım, Çerkeş’te ‘cızlama’ dediğimiz ekmeği yapıp, Ramazan ayı boyunca sattı ve bu işten yaklaşık 3-4 bin lira para kazandı. Onun kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve kendi parasını kazanabilmesi bence çok önemli. Biz tüm kadınlarımızın bu tür faaliyetlerde aktif olmasını temenni ediyoruz ve onlara elimizden geldiği ölçüde ortam hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çerkeş’in büyüyen ekonomisi ile kısa zamanda iyi yerlerde olacağını ifade eden Tarhan, Çerkeş’in Işık Dağı’nda yapılacak yamaç paraşütü yarışmalarının ilçenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

 

Çerkeş Anaokulu müteahhitin çalışmasına bağlı…

Çerkeş Kaymakamı Yasin Öztürk ve Belediye Başkanı Şükrü Tarhan, ilçeye yeni yapılan anaokulunda incelemelerde bulundu. Çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanması halinde Eylül ayında okulun açılacağını belirten Öztürk ve Tarhan, yetişmemesi durumunda ise okulun ikinci dönemde faaliyete geçeceğini dile getirdiler.

Çerkeş okullar bölgesinde yapılan anaokulunun inşaatını inceleyen Kaymakam Yasin Öztürk ve Belediye Başkanı Şükrü Tarhan, inşaatta yaşanan problemin giderilmesi için gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Okul inşaatına geçen yıl Temmuz-Ağustos ayı gibi başlandığını söyleyen Kaymakam Öztürk, “İlk müteahhitimiz burayı bu hale getirdi ve bırakıp gitti. O müteahhitin sözleşmesi feshedildi ve bu yıl Nisan ayında tekrardan ihaleye çıktı. İhale tamamlandıktan sonrada Temmuz ayında inşaat çalışmaları tekrar başladı. Eğer bu müteahhitimiz çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlarsa, okullar açılırken buraya taşınmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Okulun 100 öğrenci kapasiteli olduğunu aktaran Öztürk, “Okulda ikinci katta olursa kapasite 200 kişi oluyor, ama bu civardaki öğrenci sayımız anca 100 kişi olur zaten” dedi.

Okuldaki sınıfların çok geniş olduğunu da aktaran Öztürk, “Bu okulumuzdaki sınıflar, ilçemizdeki bütün okulların sınıflarından daha geniş olacak. İnşallah çalışmalar bir an önce tamamlanır ve yeni eğitim öğretim yılına burada başlarız. Eğer ki tamamlanmazsa da, ikinci dönemde taşınırız. Çünkü okulumuzun en geç Şubat ayında her şeyi tamamlanmış olur” ifadelerini kullandı.