“661 kişiye asgari ücret ödeniyor”

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle İl Sosyal Hizmetler Müdürü Osman Demir yazılı bir açıklama yaptı.

Demir, açıklamasında İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü olarak Çankırı’mızda ikamet eden her engelli vatandaşımıza devletimizin şefkat elini uzatmaya devam ettiklerini, bu bağlamda da 661 engelli vatandaşımıza sosyal haklarının hizmet modelleri aracılığı ile verildiğini dile getirdi.

Engellerin aslında, zihnimizde yok edilmesiyle, hizmetlerin artırılması ve çeşitlendirilmesi ile ortadan kaldırılacağını anlatan İl Sosyal Hizmetler Müdürü Osman Demir, her bireyin kendileri için değerli olduğunu, bunun için de her vatandaşımızın var olan sosyal hakkını vermek için kurum olarak var güçle çalıştıklarını dile getirdi. İlimizde bu hizmetlerin vatandaşımıza ulaşması için gerekirse en ücra ilçe ya da köylere dahi gitmeyi ihmal etmediklerini vurgulayan Demir, devletimizin engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına pozitif ayrımcılığa yönelik bir dizi kanun ve yönetmelik çıkardığını ve uygulamalara başladığını söyledi. Yeni çıkarılan yasanın da birçok konuda engelli vatandaşımızın lehine bir durum kazandırdığını, bakıma muhtaç engellilerin kurumsal bakım hizmetlerinin yanında bireysel bakım hakkının da verilmesinin bunun bir örneği olduğunu dile getirdi.

Demir açıklamasının devamında ise “Bireysel bakım hizmetleri ekonomik yoksunluk içinde olup (kişi başına aylık geliri asgari ücretin 2/3 ‘ünden az olan) bakıma muhtaç ağır engellilerin yakınlarının engellisine bakması, yani hizmet görmesi karşılığında asgari ücret tutarında aylık bakım ücreti almasıdır. İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından 661 kişiye mevzuat doğrultusunda her ay bir asgari ücret ödenmektedir. Ayrıca bakıma muhtaç kimsesiz engelliler içinde bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki hizmetlerimiz devam etmektedir. “ dedi.

Amaçlarının engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu kaydeden Demir ,”amacımız ilimizde yaşayan engelli vatandaşımızın bedensel, duygusal, bilişsel, sosyal kültürel gelişmelerini destekleyerek yaşam kalitelerini yükseltmek. Engellilerin toplumun her alanında diğer bireylerle eşit, bağımsız ve aktif olmalarını sağlamak hedeflerimiz arasındadır. 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla engellilerimize sağlık mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.