Dunlop
featured

“640 bin nüfus Çankırı’dan göç etmiş”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜRKAV Salı sohbetlerinin bu haftaki konuğu Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen oldu. TÜRKAV her Salı gerçekleştirdiği sohbetlerin bu haftaki konuğu Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, bahanelerin arkasına sığınmadan çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Program öncesi bir konuşma yapan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, her hafta bir konuğu misafir ettiklerini ve tecrübelerinden yararlandıklarını aktararak, “Bu haftaki konuğumuz sayın belediye başkanımız İsmail Hakkı Esen. Kendisi belediye çalışmaları hakkında bizlere bilgi verecek” dedi.

Çankırı’nın yaşam standartı yüksek bir şehir haline getirilmesindeki ilk hedefin öncelikle göçü tersine çevirmenin olduğunu belirten Esen, şehrin turizm ve ekonomi dinamiklerini tetikleme hedeflerinin sadece tanıtım merkezli olmadığını, insanların Çankırı’da yaşama isteklerini arttırarak tersine göç gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, özellikle pandemi dönemi ve yaşanan ekonomik sıkıntılara değindi.  

Pandeminin tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına aldığını ve buna bağlı olarak ekonomik sorunların yaşandığını aktaran Başkan Esen, yaşanan sıkıntılara rağmen hem belediyenin borçlarını ödediklerini hem de vatandaşa hizmet etme gayreti gösterdiklerini belirterek,  “Şuanda Anadolu da en çok ne konuşuluyor diye bir anket yapılsa;  en fazla yağın kilosu kaç para, 2.’ye döviz, 3.’ye ise akaryakıt çıkar. Ben ömrümde demir fiyatlarına bu kadar çok bakmamıştım.  Niye? Çünkü beni ilgilendiriyor. İhale yapacağım ama kimse girmiyor. İhaleyi alanda fes ediyor. Onun için sağlıktan sonra en önemli şey ekonomi” dedi.

“Benim hayatta en son yapacağım şey şikayet ve bahane” diyen Esen, bu yola girdiklerini ve amaçlarının Çankırı’ya hizmet etmek olduğunu dile getirdi.

Belediye asla siyaset yapmadığını liyakata baktığını da belirten Esen, “Bu koltuklar kimseye  baki değil” dedi.

Belediyede öncelik ve aciliyet sırasına göre planlama yapıldığını da aktaran Başkan Esen, “Bunu da ortak akıl ortak karar ile vatandaşlarında fikirlerini de alarak öncelik sıralaması yaparak ona göre projeler ürettik” dedi.

Çankırı’yı bilmeyenlerin olduğunu da aktaran Başkan Esen, “Çankırı’nın en önemli ve baş problemi şuydu;  Biz şehrimizi tanıtamıyoruz. Sosyal medyada Çankırı ile ilgili soru soruluyor ama Çankırı mı Çankaya mı karıştırılıyor. Bunun %10’u vatandaşın suçuysa %90’ı da bizim suçumuz.  Bunu geçmişte bir çok yerde dile getirdim. Göreve geldikten sonra ilimizi ve şehrimize tanıtmak öncelikli görevlerimizden biri oldu”

Şehrin kalkınması ekonomi ile olur. 1923 yılında Çankırı’nın nüfusu Türkiye nüfusunun %1’ine tekabül ediyordu. Şuandaki nüfusa oranlarsak Çankırı’nın nüfusu 830-840 binlerde olması lazım. Ama nüfusumuz 195 bin. Bu neyi gösteriyor. 640 bin nüfus Çankırı’dan göç etmiş. Niye göç etmiş?%10’luk  eğitim için, ticaret için giden belli bir kesim var. Ama %90’ı iş olanakları bulamadığı için gitmiş. Bu geri dönüşü nasıl sağlarız. Sanayi ile sağlarız. Çankırı halkı köyü ile şehri ile asla bağını koparmamıştır. Sanayileşme ile çoluğuyla çocuğuyla geri gelecektir” dedi.

Tuz mağarasının Çankırı için önemli bir nimet olduğunu dile getiren Başkan Esen, “Çankırı’yı yerel yönetim olarak nasıl ilerletebiliriz, güçlendirebiliriz. Bu konuda bir tane alternatifimiz var. Çankırı Tuz mağarası. Dünya da eşi benzeri yok. Burayı canlandıracağız. Kuzka ile bir sözleşme imzalayarak çalışmalara başlıyoruz ve içeride bir şehir oluşturacağız. Şehir diyorum 18 bin dönümlük bir kapalı alana sahip. İyi ki de çalışmalara başlamışız. Kırıkkale başladı, Nevşehir, Kırşehir turizme açmaya başladı. Ama bizim gibi 18 dönümlük bir kapalı alanları yok. Bizim gibi dünyanın en iyi tuzu yok. Bize yetişme şansları da yok. Bu fırsatı asla kaçırmamamız lazım” dedi

Şehir alt yapısı konusuna da değinen Başkan Esen, yedekten listeye girdiklerini belirterek, “Bu şehrin buna ihtiyacı var. Alt yapıya kimse girmek istemez ama birilerinin yapması lazım. Yer teslimi yaptık, ihale bitti. İnşallah hava şartları elverirse giriyorlar” dedi.

Şehir meydanı konusundaki bir soruya ise başkan Esen, “İnşallah bekliyoruz. 2020 yılından beri uğraşıyoruz” dedi.

Gerçekleştirilen program sonunda TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, Başkan Esen’e teşekkür ederek plaket takdim etti.