Dunlop
featured

6 lise yapılacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı İl Özel İdaresi tarafından 2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin olarak hazırlanan stratejik plan çerçevesinde eğitim kalitesini artırmak amacıyla gerçekleştirilecek uygulamalar belli oldu.
İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarının ilk günü ele alınan 2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin olarak hazırlanan stratejik plan çerçevesinde milli eğitim çalışmalarına yönelik planlamalar hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Ömer Faruk Kaytez, “Yapılan değerlendirmelerimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planının İlimi/in Derslik ve tesisleri yeterli planlamayı içeriyor” dedi.
Okuma yazma oranını %100 seviyelerine çıkarmak, okul öncesi ve ilk okullarda okullaşma oranını yükseltmek amacıyla çalışmalar yapılacağını aktaran Kaytez, “Bir önceki plan döneminde yapılması planlanan ya da yapımı devam eden ilköğretimde; 2 ilkokul, 3 orta okul ile 6 lise, 4 yurt, 1 spor salonunun yapımı planlanıyor.
Plan dönemi boyunca ilköğretimde; 2 ilkokul, 1 ortaokul, ortaöğretimde 6 lise yapılacağı,
12 yıllık zorunlu eğitime katılımın artması ve kırsal kesimde eğitim kalitesinin yükseltilmesi için gerekli çalışmalar yapılarak, plan döneminde öğrenci sayısı ve ihtiyaçlar dikkate alınarak 5 spor salonu hizmete sunulması hedefleniyor.
Plan dönemi sonuna kadar ihtiyaç duyulan okullarda onarım yapılarak; ısınma şeklinin il merkezinde doğal gaza dönüştürülerek hizmet verilmesi sağlanacağı, 2018 yılına kadar, özellikle kız ve erkek öğrencilerin ortaöğretime devamlarının arttırılması için İl Merkezinde 6 tane yurt yapımı hedeflendiği, Eğitim-öğretim kurumlarına ait binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi hedefleniyor” dedi.
Engelsiz okul projesine de değinen Kaytez, “Okullarda engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla “Engelsiz Okullar Projesi” kapsamında Çankırı Merkez ve 5 ilçede toplam 17 okulda 1 rampa, 10 asansör, 10 platform, 12engelli WC’si inşa edileceği, kırsal kesimde yapılacak okulların maliyetini azaltmak amacıyla estetik düzeyi yüksek prefabrik bina yapımı dikkate alınacak.
Okul yapılması amacıyla, il ve ilçe merkezlerinde bulunan, özel ve tüzel kişiliklere ait gereken miktardaki arazilerin bir program dâhilinde kamulaştırılması gerçekleştirilecek. Çocukların eğitim sürecine hazırlanabilmesi ve sosyal gelişmesini sağlamak amacıyla okul öncesi eğitime yönelik okul yapımına hız verilecek” dedi.
Kaytez son olarak ise “Çankırı Karatekin Üniversitesi kampus alanı çalışmaları tamamlanmış, eğitim ve öğretimin hizmetine sunulmuştur. Özel İdare ve diğer genel idare birimlerinden beklenen katkılar sürdürüleceği, komisyonumuz Milli Eğitim stratejik planını amaca uygun olarak değerlendirmektedir” dedi.