Dunlop
featured

50 yıllık hasret sona erdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’nın Şabanözü sınırlarında bulunan Terme Çayı üzerinde su tutmaya başlayan Koyunbaba Barajı 50 yıllık hasreti sona erdirecek olmasının yanı sıra 102 dekar alanın sulanmasını sağlayacak.
Su tutma törenine Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, AK Parti Çankırı Milletvekilleri Milletvekili İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli ve vatandaşlar katıldı.
Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı barajın 75 milyon liraya malolduğunu dile getirerek bölgenin 50 yıllık hasretini sonlandıracağını belirtti.
Terme Çayı üzerine sulama amacıyla kurulan barajın Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ne de su sağlayacağını belirten Özkaldı, “temelden 51 metre yükseklikte 1 milyon 709 bin metreküp dolgu hacmine sahip, 434 metre uzunluğundaki barajımızın aktif hacmi 211 milyon metreküp olacak. Baraj, 102 dekar alana sulama suyu sağlayacak. Baraj tamamlandığında 45 milyon ek gelir elde edilmesi bekleniyor.” dedi.
Özkaldı, 2011 yılında temeli atılan barajın su tutacak konuma gelmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
Koyunbaba Barajı’nın kısa sürede hayata geçirilmesini sevinçle karşıladıklarını belirten Milletvekili Hüseyin Filiz “Baraj demek zenginlik, bereket demektir. Çankırımızın geri kalmışlığının zincirini hep beraber kırıyoruz. Bugün burada bu mutluluğu hep beraber yaşıyoruz” dedi.
Siyasetçinin hizmet adamı olması gerektiğini belirten Filiz “Siyasetin maksadına ulaştığını gördüğümüz zaman, bizler makamları işgaliyeci olmadığımızı göstermiş oluyoruz.” dedi.
Yakınkent OSB’nin su ihtiyacını henüz alamadıklarını ve OSB’nin Koyunbaba Barajını beklediğini hatırlatan Filiz “OSB’de yatırımcılar yatırımlarına başladı. Biz onlara dedik ki siz temel atın bürokrasi arkadan gelsin dedik. Temel aşamasında su ihtiyacını kuyu kazarak temin ettik. Ama Yakınkent OSB’nin günlük 10 m3 suya ihtiyacı var. Bu su ihtiyacımızı bir an önce su borusu ihalesi yaparak bir vanayla Yakınkent OSB’ye su verirsek çok memnun olacağız” dedi.
Akhasan barajı ile ilgili arıtma tesisi istediklerini belirten Filiz “Bu iş DSİ’nin işi olmasa da biz örneklerden yola çıkarak bu tesisin yapılmasını istiyoruz. 4-5 Köyün lağım suyu bu barajımıza akıyor. 40 trilyona yakın olan Akhasan barajı yatırımının birkaç lağım suyu ile değerinin aşağıya çekilmesini istemiyoruz. Güldürcek Barajına yapmış olduğunuz arıtmanın aynısını Akhasan Barajına istiyoruz. Bakanımız bize söz verdi. Biz de DSİ’den bunu talep ediyoruz.” dedi.
“Çocukluk yıllarımızdan beri sürekli özlemini çektiğimiz, dillerde nakarat olan, Koyunbaba’nın su tutması çok farklı bir duygu” diyerek sözlerine başlayan Milletvekili Av. İdris Şahin “50-60 yıldır bölge insanımıza Koyunbaba Barajı, Hamzalı Barajı, Akhasan ve Köpürlü Barajı gerçekleşecek diye söylendi. Hep bu sözlerle büyüdük. Ama şükürler olsun ki dünün hayalleri bugün bir bir gerçek oluyor. Bu güzelliklerin temelinde sizlerin AK Parti iktidarına verdiğiniz destek yatıyor. Ülkede ekonomik istikrar, siyasi istikrar olduğu müddetçe bu tür hizmetler artık hayal değil, gerçek oluyor” dedi.
“Güçlü bir 2023 hayallerine birlikte kavuşacağız” diyen Şahin “Bugün su tuttuğumuz Koyunbaba sayesinde bereketli topraklar suyla buluşacak. Suya hasret topraklarda verimli bir hal alacak. İnşallah vaat ettiğimiz Tımarlı, Hamzalı, Hacılar, Köprülü’de de gerçekleştirilmesi hayal olan yatırımlara da istikrarla kavuşacağız.” dedi.
“Çankırı’nın en yüksek, rezervuarı en büyük barajının su tutma töreni ve gövde açılışını gerçekleştiriyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Vali Vahdettin Özcan, “Ben bu barajın temel atma töreninde bulundum. Allah nasip etti şimdide su tutma töreninde bulunuyorum. Bu bizim için bir gurur. Bu gururu yaşattıkları için tüm DSİ çalışanlarına ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum” dedi.
“Bu barajda ne olacak?” diyen Vali Özcan, ” Şu anda biz 11 bin hektar araziyi suluyorduk, Allah nasip ederse son 3 yılda DSİ’nin yaptıkları ile 18 bin hektar araziyi sulayacağız. Bu %60-70 sulanabilir arazinin artışıdır” dedi.
“Bu barajın buraya gelmesi kolay olmadı” diyen Vali Özcan, “Arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar. Ve 3 yıl içinde bu barajı Çankırı’ya armağan ettiler. Bizi ilgilendiren bir başka konu ise Koyunbaba Barajından Yakınkent OSB’ye de su alacağız. Hem içme suyu hem de kullanma suyu olarak kullanacağız” dedi.
Vali Özcan konuşmasının sonunda ise, “Çankırılı çiftçiler çok heyecanlanıyor. Çünkü sulanabilecek arazi demek tarımsal girdiyi 3-5’e katlamak demek. Buradan hem çiftçilerimize hem de Ziraat Odası başkanıma hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman ise Devlet Su İşleri’nin geride bırakılan 12 yılda önemli işlere imza attığını dile getirdi.
Devlet Su İşleri genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla Karayolları genel Müdürlüğü ve Devlet Demir Yolları’ndan sonra belki de en fazla yatırım yapan kuruluş olduğunu belirten Akman, “1 yıl önce göreve gelmemizin ardından sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği yolda ülkeyi geleceğe doğru taşımaya devam ediyoruz” dedi.
Kurumun Çankırı’da yaptığı yatırımlarını anlatan Akman, “Tüm ülkede önemli çalışmalar yapıyoruz. Bin günde bin gölet projemiz var. Çok önemli bir çalışma. Bir çalışma için İspanya’ya gittik. 1000 günde bin projeden bahsettik. Bize ağzı açık baktılar. Yaptığımız çalışmalar ortada” dedi.
Çankırı’ya Kızlar yolu barajı yapılacağını da belirten Akman, bu projenin bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
dsi (48)