5 milyon dolarlık protokol imzalandı

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Başbakanlık Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından Ankara’da imzalanan protokol Sudan’ın başkenti Hartum’da Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun teknik ve akademik desteği ile kurulan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin etkin kullanımını ve Merkezde görev yapacak eğiticilerin belirli zaman aralıklarında Sudan ve Türkiye’de eğitimlerini kapsıyor.

5 Milyon Dolarlık Yatırım

Toplam yatırımı 5 milyon Doları bulan TİKA-Sudan Mesleki Eğitim Merkezi’nin Afrika’daki diğer ülkelerin öğretmenlerinin eğitileceği bir merkez haline getirilmesi planlanıyor. Merkezde teknik şartnamesi Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından hazırlanan 10 adet atölye ve laboratuar, kütüphane, turizm uygulama restoranı ve uygulama oteli bulunuyor. TİKA – Sudan Mesleki Eğitim Merkezi için gerekli makine-teçhizat 2011 -2012 yılı içinde 6 aylık bir çalışma ile Hartum’daki merkeze yerleştirildi ve çalışır şekilde Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından teslim alındı.

TİKA – Sudan Mesleki Eğitim Merkezi’nin yanı sıra Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de de Kaynakçılık ve Turizm alanında bir merkez kurularak Kaynakçılık eğitimi verilecek atölyenin makine-teçhizatı satın alınarak, eğiticiler yetiştirildi. Önümüzdeki günlerde Turizm alanında da gerekli teçhizat satın alınarak, Turizm eğitim merkezinin çalışır hale getirilmesi planlanıyor.

Sudan ve Tacikistan’daki eğitim merkezlerine ilaveten Somali ve diğer ülkelerde benzeri Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerinin kurulması konusunda TİKA Başkanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü prensipte anlaşmaya vardı.