5 bin konuşan kitap

Görme engellilere yönelik “Konuşan kitap” projesi ile 5 bine yakın eser özürlü vatandaşların hizmetine sunuluyor. İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı birleşimlerinde kültür hizmetleri proje çalışması hakkında bilgi veren Çankırı İl Halk Kütüphanesi Müdür V. Sadık Ak şunları söyledi:

“Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren Milli Kütüphane Başkanlığı görme engellilerin taleplerini karşılamak amacıyla gönüllü okuyucuların seslendirmiş olduğu kitapları www.mkutup.gov.tr/mkp internet adresi üzerinden hizmete sunmuştur.

 

Bu hizmetlerden faydalanmak üyelik esasına dayanmakta olup üyelikler ücretsizdir. Üyelik, belirtilen internet adresi üzerinde yer alan üyelik formunun doldurulması ve rapor ya da özürlü kimliğinin fotokopisinin Milli Kütüphane Başkanlığına ulaştırılmasıyla kazanılmaktadır.

 

Söz konusu internet sitesinde edebi eserler (roman, öykü, şiir, deneme) ile son yıllarda her türlü ders ve sınav (KPSS hazırlık, KPDS hazırlık, Üniversiteye hazırlık, SBS hazırlık) konularını içeren 5000 kadar seslendirilmiş eser bulunmaktadır” dedi.

 

Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz  (BİLED) Projesi hakkında da bilgi veren Ak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı İl Halk Kütüphanelerinin hizmetlerinden, görme engelli kişilerin bu alandaki teknolojiyi kullanarak yararlanabilmesi için, gerekli bilgisayar programlarının ve donanımının sağlanması amacıyla “Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz (BİLED) Projesi” hazırlanmıştır.
Bu proje kapsamında, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğümüz tarafından az gören ve görme engeli bulunan kullanıcıların hizmetine sunulmak üzere 1 adet Kitap Okuma Makinesi, 1 adet Masaüstü Büyüteç, 1 adet Sesli Ekran Okuma Programı ve 1 adet Ekran Büyütme Programı satın alınarak, kurulum işlemleri tamamlanmıştır.
Böylece, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak az gören ve görme engeli bulunan kullanıcıların bilgi kaynaklarına ulaşmasını sağlayarak, kişisel gelişimlerine ve zamanlarını değerlendirmelerine katkıda bulunmayı, ailelerine ve eğitim aldıkları kurumlara destek olmayı amaçlamaktayız. Artık az gören ve görme engeli bulunan vatandaşlarımız da İl Halk Kütüphanesi hizmetlerinden daha verimli bir şekilde yararlanacak ve her türlü kitabı sesli olarak dinleme, okuma, internetten yararlanma gibi bilgi edinme ihtiyaçları karşılanacaktır” dedi.