41 dereceyi gördük

Çankırı’da hava sıcaklığının 41 dereceye kadar yükselmesi hayatı olumsuz etkiledi. Sıcak havadan bunalan vatandaşlar parklara akın etti. Çocuklar ise serinlemek için fıskiyelerden ve havuzlardan faydalandı.

Ülke genelinde etkisini gösteren sıcak hava Çankırı’da da kendisini hissettiriyor. Şehirdeki termometreler 41 dereceyi gösterirken, sıcaklık öğle saatlerinde daha da arttı. Sıcaktan bunalan vatandaşların bir kısmı parklardaki ağaç gölgelerinde serinlemeye çalıştı.

Aileleri ile birlikte veya oynamak için dışarı çıkan çocuklar ise parklardaki fıskiyelerden ve havuzlardan faydalanmak istedi. Bazı çocuklar havuzlara girerek serinlemek isterken, bazıları da çimleri sulayan fıskiyelerin önüne geçerek serinledi.

Sıcaklardan bunaldıklarını ve bu nedenle günde birkaç kez elbise değişmek zorunda olduklarını ifade eden vatandaşlar, sıcaklar nedeniyle evde de oturamadıklarını kaydederek, “Sıcaklar nedeniyle evde de oturamıyoruz. Çok çabuk terliyoruz. Bu nedenle sık sık elbise değiştiriyor, duş alıyoruz” diye konuştular.

Sokağa çıkmak zorunda kalan vatandaşlar ise gölge yerlerden yürümeye özen gösteriyorlar. Sıcaktan bunalan vatandaşların en fazla sığındığı yer ise Karatekin Parkı’ndaki ağaçların gölgelikleri oluyor.

Hava sıcaklığının artması nedeniyle uzmanlar vatandaşları uyardı. Uzmanlar, özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastalarının fazla sokağa çıkmamasını, ayrıca yüksek ısıya bağlı olarak terleme yoluyla kaybedilen sıvının yerine konulması için sulu yiyecekler tercih edilmeli ve bol sıvı alınmasını tavsiye ettiler.