320 bayana iş müjdesi

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında okullarda temizlik işleri için 320 kişi istihdam edilecek.

Protokol kapsamında Çankırı Valiliği Toplantı Salonu’nda bir imza töreni düzenlendi. Törene Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çamırcı ile Çankırı Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek katıldı.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan törende yaptığı konuşmada, protokol kapsamında istihdam edilecek 320 kişinin tamamının kadın olduğunu söyledi. Hedeflerinin okullardaki kaliteyi artırmak olduğunu vurgulayan Özcan, projenin çok boyutlu sosyal bir çalışma olduğunu kaydetti. Projenin 2 yıldır Çankırı’da aktif olarak uygulandığını dile getiren Vali Özcan, “ 320 kişilik istihdamın tamamı bayanlarımıza yönelik. Bu Türkiye’de bir ilk” diye konuştu.

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çamırcı da aynı proje ile geçen dönemde 292 bayanın 8 ay süre ile istihdam edildiğini ve proje için bakanlık tarafından 1 milyon 687 bin TL ödenek aktarıldığını belirtti.

Bu yıl TYÇP kapsamında okullardaki temizlik işleri için 320 bayanın istihdam edileceğini belirten Çamırcı, “ Bu iş için toplam ödeneğimiz 1 milyon 160 bin TL. Bu kapsamda işe girmek isteyen bayanlar, noter huzurunda yapılacak kura çekimi ile belirlenecek. Projemiz 18 – 45 yaş arası bayan katılımcıları kapsıyor. Biz kurum olarak öncelikle bayanların çalışma hayatına katılımını teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Çamırcı, proje kapsamında işe başlayan bayanların ilk, orta ve lise okullarında mesai yapacağını belirtti.

Çankırı Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek ise proje ile hizmetteki kalitenin artacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.