31 Mayıs son gün

 Yaşlılık ve emeklilik veya malüllük aylığı alan ve aşağıdaki konularda çalışmalarına devam eden ancak bu çalışmalarından dolayı Sosyal Güvenlik destek primi ödemeyenler   bu borçlarını   31 Mayıs 2013 tarihine kadar yapılandırabileceklerdir.

Konu hakkında bilgi veren Çankırı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, “Kendi adına ve hesabına ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar,

-Gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olanlar.

-Kollektif, limited, sermayesi paylara bölünmüş komantid şirketlerin komandite, adi komandite şirketlerin komandite ve komanditer, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortaklıkları olanlar.( Anonim şirketlerin 01.10.2008 tarihinden önceki kurucu ortakları)

 Sosyal Güvenlik destek primi ödemek zorundalar. Bu destek primi 2008 yılının son üç ayında % 12 2009 yılı için % 13 2010 yılı için % 14 ve 2011 yılı ve sonrası için % 15 oranıyla emekli maaşlarından kesilmek suretiyle ödenmektedir.

 Emekli olduktan sonra bu tür bir işle iştigal edip Sosyal Güvenlik Kurumunu haberdardar etmemek ya da başka bir nedenle maaşlarından kesinti yapılmayanlar için bu prim borçları birikmektedir. Gecikme faizleriyle  artarak devam eden bu yükümlülükten kurtulabilmek  için  emeklilerimizin SGK müdürlüklerinden sosyal güvenlik destek primi borçlarını sorgulatmaları gerekmektedir.
Bu sayede  kesilmesi gerekli olduğu halde kesilmeyen sosyal güvenlik destek prim borçları öğrenilecek ve aşağıdaki şartlar dahilinde yapılandırılabilecektir.

 – Sosyal Güvenlik Destek primi borçlarının   28.02.2013 tarihine kadar olan bölümü 31.05.2013 tarihine kadar müracaat  edilmesi halinde yeniden yapılandırılacaktır.

-Yapılandırma yapılması halinde borç asıllarına gecikme cezası yerine tefe ve tüfe verilerine göre ilaveler yapılacak ve bu rakama;

6 taksit için 1,05 katsayı

9 taksit için 1.07 katsayı

 12 taksit için 1,10 katsayı

 18 taksit için 1,15 katsayı

 Uygulanacaktır. Bulunacak rakam  taksit sayısına bölünerek 2 ayda bir ödenecek tutar belirlenecektir.

Peşin ödeme ile ilk taksit ödemelerinin son günü 31.05.2013 tarihidir” denildi