304 öğrenci süt içmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı‘nın ortaklaşa yürüttüğü okul sütü programı kapsamında dün ilimizde öğrencilere süt dağıtımı gerçekleştirildi. Yurt genelinde başlatılan ana sınıfı ve ilköğretim öğrencilerine yönelik süt dağıtımı programı çerçevesinde dün ilimizde öğrencilere süt dağıtıldı.

Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada 3 gün öğrencilere süt dağıtılacak. Program dahilinde dün TOKİ İlkokulu’nda Vali Vahtettin Özcan ve kurum amirlerinin katılımı okul sütü dağıtımı töreni yapıldı.

Süt dağıtım öncesi basın mensuplarına kısa bir bilgi veren Vali Vahdettin Özcan, öncelikle süt dağıtım konusunda velilerin izinlerinin alındığını aktararak, ““Okul Sütü” uygulama tebliğine göre İlimiz merkezinde 29 ilçelerimizde 55 olmak üzere 84 ilkokulda,  200 ml’lik UHT süt dağıtımı yapılacaktır.

2011 – 2012 öğretim yılında süt dağıtılan öğrenci sayısı 5.sınıf öğrencileri ve Anaokulları ile birlikte 13.136’ dır.
2012 – 2013 öğretim yılında bağımsız Anaokulları hariç olmak üzere, Anasınıfları ve 1.2.3 ve 4. sınıflar olmak üzere süt dağıtılacak öğrenci sayısı 9 bin 244 dür.

İlimizde velileri tarafından süt içmemesi istenilen öğrenci sayısı ise 304 olup, 81 il içinde en az sayıya sahip illerden biriyiz. 2011-2012 öğretim yılında haftada 5 gün iken bu öğretim yılında Pazartesi, Çarşamba, Cuma olmak üzere haftada 3 gün dağıtılacaktır.” dedi.

Yapılan kısa bilgilendirmenin ardından süt dağıtımına geçildi. Dağıtım esnasında ilginç bir olay yaşandı ve Vali Özcan okulda süt içmeyen tek öğrenci olan minik öğrenciye ilk sütü verdi. Sınıf öğretmeninin uyarısı sonrasında Vali Özcan sütü başka bir öğrenciye vermek zorunda kaldı.