254 km yol yapıldı

İl Genel Meclisi Eylül ayı birleşimleri devam ediyor. Pazartesi günü sulama suyu konusunu ele alan İl Genel Meclisi dünkü birleşiminde İl Özel İdaresi 2014 yılı performans yatırım programına hazırlık amacı ile 2013 yılı performans yatırım programı ve KÖYDES programında yer alan 1. ve 2. kat asfalt ve stabilize yol çalışmaları konusu görüşüldü.

Meclis üyelerinin tam kadro olarak katıldığı dünkü birleşimde özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ayvaz Çal meclis üyelerine 2013 yılı yol çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

1. kat ve 2. kat yol ve stabilize çalışmaları konusunda birçok ile göre büyük gayret gösterdiklerini ve toplamda 254 km yol yaptıklarını dile getiren Çal, “KÖYDES çalışmaları çerçevesinde planlanan işlerin %90’ını tamamladık. İlçelerin KÖYDES programı tamamlandı” dedi.

Özel İdare’nin yol çalışmalarına da değinen Çal, planlanan çalışmalarda revizeye gittiklerini ve planlanan 270 km yol çalışmasının 254 km’sinin bitirildiğini aktardı.

Özverili ve büyük bir gayret gösterilerek çalışmaların devam ettiğini de aktaran Çal, “117 km 1. ve 138 km 2. kat asfalt yaptık. Asfalt kalitesi konusunda benim içim çok rahat. Tabi ufak tefek hatalarımız olabilir, bunlarda iş yoğunluğundan kaynaklanıyor” dedi.

Programlanan bazı çalışmaların gerçekleşmediğini fakat programda olmamasına rağmen bazı yatırımların yapıldığını dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, “Yapılan yerlerde bizim fakat, biz sene başında bir program yaptık. Ama zaman ve parasal konular dile getiriliyor. Bunu bir şikayet olarak söylemiyorum. Ama biz bunun için 8-9 trilyon ödenek ayırdık. KÖYDES’in bütçesi de ayrı geliyor. Bizde bu planlanan yatırımları gerçekleştirebiliriz diye bir program yapıyoruz. Bu tür aksaklıkların olmaması ve daha kaliteli ve verimli bir çalışma için idare ve meclisimiz daha fazla işbirliği içinde çalışırsa daha güzel olur, 2014 yatırım programını daha sağlıklı hazırlarız. Biz siyasetçilerin en büyük sorumluluğu ve görevi daha güzel ve sağlıklı hizmet üretmektir” dedi.

Yapılacak çalışmaların sahada incelenerek yapılmasının daha sağlıklı olacağını belirten Ilgaz İl Genel Meclis Üyesi Faruk Karabıyık, “Biz bir programlama yapıyoruz. Bu çalışmayı en iyi siz ve biz biliyoruz. İşe başlamadan önce bir istişare yapılsa daha sağlıklı olur düşüncesindeyim. Çünkü, bakıyorsunuz çalışmaya planlanan yerden önce veya sonra başlanmış. En azından çalışma öncesi daha sağlıklı bir yer tespiti yapılabilir” dedi.

İstişare konularına dikkat edildiğini aktaran Çal, “Bundan sonra daha fazla gayret göstereceğiz” dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ayvaz Çal’ın “Vicdanım rahat” sözüne değinen Eldivan İl Genel Meclis üyesi Galip Eker, “2013 yılı öncesi vicdanınız rahat değil miydi? Bir yol yapıyoruz 6 ay sonra stabilizeye dönüyor. Madem öyle paramız kadar çalışma yapalım, daha sağlam ve bilinçli yapalım” sözlerine Çal, “Arkadaşlar yol çalışması çok önemli ve hemen olacak bir iş değil. Bunun bir tekniği var. Hemen asfaltı atalımla olmaz. Özverili ve gayretli bir çalışma ile 254 km asfalt çalışmasını gerçekleştirdik” dedi.

Gerçekleştirilen bilgilendirme sonrasında birleşiminde İl Özel İdaresi 2014 yılı performans yatırım programına hazırlık amacı ile 2013 yılı performans yatırım programı ve KÖYDES programında yer alan 1. ve 2. kat asfalt ve stabilize yol çalışmaları incelenmek üzere Köylere Yönelik Hizmetler Birliği komisyonuna havale edildi.

Yol çalışmalarının görüşülmesinden sonra Eylül ayının 2. birleşiminin gerçekleştirildiği dünkü birleşime sonradan eklenen Çerkeş ilçesi TOKİ eğitim binasının ilk okul ve ortaokul şeklinde öğrenci girişlerinin ayrılması için 3 bin 150 tl ödeneğin aktarılması ve ilçeye gönderilmesi ile ilçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı’na söz konusu işin yaptırılması ve hazırlanacak protokolün imzalanması için Vali Vahdettin Özcan’a yetki verilmesi konusu ele alındı.

Konu hakkında meclis üyelerine bilgi veren Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat Emlak Hizmetleri Şube Müdürü Muammer Öztürk, meclis üyelerinin milli eğitim çalışmalarına yönelik sorularına cevap verdi.