Dunlop
featured

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Kasım Öğretmenler Günü saat 09.30 da Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı tarafından çelenk sunma töreni ile başladı.
Program çelenk sunma töreninin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi Konferans salonunda devam etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması akabinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin öğretmen marşı ile devam etti.
Okunan mesajlar sonrasında 24 Kasım hatırası olarak öğrenciler tarafından çekilen özel klip izlendi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı “Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinin bir yıldönümünü daha coşku, huzur ve sevinç içerisinde kutlamanın mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.
İnsanlığın tekamül sürecinde en ağır sorumluluğu anneler ve öğretmenler üstlenmiştir. Bu sorumluluk görev bilincinin en üst düzeyde olmasını ve fedakarlığı da beraberinde getirirken, mutlu bir yorgunluk ve huzur dolu bir ruh hali olarak tecelli eder.
Yine insanlığın medeniyet destanının her sürecinde gizli veya aşikar bir şekilde öğretmenin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görürüz.
Özgürlüğe duyulan özlemde, sevgi dolu bir cümlede, ayrılığın hüznünde ve vuslatın heyecanında öğretmenin müşfik dokunuşunu hissederiz.
Bir çiçeğin dalında daha güzel olduğunu, suların berraklığını, ormanın huzur veren serinliği ve hışırtısını öğretmenin duyarlılığı ve merhametiyle bütünleştirerek idrak ederiz.
Çocuklar en çok bizim nazarımızda masum, gençler en fazla bizim gözümüzde parlayan bir yıldız gibidir. İnsanlık en çok bizim nazarımızda hayatın merkezinde ve yücedir. Bu bağlamda, ekinin ve neslin yegane hadimi ve hamisi de öğretmenlerdir.
Geleceğe umutla bakarken; barışın ve esenliğin, hoşgörü ve kardeşliğin öncüsü, yeryüzünün imarı ve insanlığın mutluluğunun başat emektarı ve mümessili olma yolundaki gayretimiz ivmeli bir şekilde devam edecektir.
Duygumuz yoğun, sevgimiz fedakarca, sevincimiz mütevazi ve ürünümüz vatanımızın biricik evlatlarıdır. Yeryüzünün daha da abad olması, milletimizin ve tüm insanlığın geleceğinin daha mutlu ve huzurlu olmasıdır arzumuz. Bu arzumuza ulaşmak için beklediğimiz karşılık ise, sevgiyle bakan ve “öğretmenim” diyen aydınlık yüzlerdir.
Şüheda kanıyla sulanmış Anadolu’nun her köşesinde bu aydınlık yüzlerin çoğalması ve yurdumuzun Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşması için şehit olan, aramızdan ayrılan, emekli olan ve hala görevine devam eden öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirme yolunda ışığıyla ufkumuzu aydınlatan tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor, sağlık ve esenlik dileklerimle saygılar sunuyorum.” dedi.
Vali Vahdettin Özcan’da “Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün; “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” sözleriyle işaret ettiği, siz değerli öğretmenlerimiz;
İcra ettiğiniz bu kutsal görev; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir. Topluma hizmet veren her mesleğin saygın olduğu mutlaka bir gerçektir. Ancak bütün meslek mensuplarını yetiştirip, hayata hazırlayan, onları topluma kazandıran öğretmenlik mesleği bu yönüyle ayrı bir önem taşımaktadır. Dar ve köhne kalıpları aşarak, modern bir toplumun inşa edilmesinde çok büyük katkıları olan kıymetli öğretmenlerimiz sevgi ve fedakârlık gerektiren bu önemli görevi İlimizde de başarıyla yerine getirmektedir.
Manevi yükümlülüğün yanında öğretmenlik mesleğinin onuru, saygınlığı ve itibarını daha iyiye, daha güzele doğru taşımak, çalışma koşullarını iyileştirmek, tıpkı Cumhuriyetin kuruluş yıllarında olduğu gibi gençlerimiz için yeniden bir ideale dönüştürmek için atacağımız her adımın, bizi Türkiye’nin, Çankırı’mızın aydınlık geleceğine biraz daha yaklaştıracağına yürekten inanıyorum.
Gelecek nesillerin yetişmesinde, olgunlaşmasında, fikir ve kanaat sahibi olmalarında hayati bir rolü üstlenen sizlerin, aziz milletimizin varlığı açısından taşıdığı önem hiçbir değerle kıyaslanamayacak büyüklüktedir.
Sahip olduğunuz ilmi ve irfanı, cömertçe ve içtenlikle öğrencilerinize aktarmanızın, bu vesileyle yarınların tablosuna biçim ve renk veren nesiller yetiştirmenizin, Türk milletinin devamlılığında tayin edici bir etkisinin olduğu açıkça görülmektedir.
Sizlerden belki çok fedakârlık isteniyor olsa da gelecek; sizlerle şekillenecektir. En kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımızın yetişmesinde ailelerce gösterilen hassasiyetleri anlayışla karşılayın. Sizlerin fedakârlığı ve başarısı ülkemizin muasır medeniyetlerin üzerine çıkmasında en büyük pay sahibi olacaktır. Bizlerde bu noktada üzerimize düşen görevleri sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz.
Eğitimin her kademesinde kalitenin arttırılması temel amacımızdır. Yeni okul binalarının inşası, mevcut binaların güçlendirilmesi, eğitime vatandaş katkısının sağlanması, okullarımıza teknolojik kazanımların sağlanması, öğretmen-öğrenci ve aile işbirliğinin güçlendirilmesi ile nihai olarak eğitimdeki başarı trendinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda İlimiz genelinde önemli eğitim yatırımları yapılıyor. Milli Eğitim projelerine yönelik yatırım tutarı göreve başladığım 2011 yılından bu yana 7 kattan fazla artış kaydetmiştir. İlimiz eğitim ve öğretimde adeta çağ atlama noktasına ulaşmıştır. Ayrıca,öğrencilerimize yönelik uygulanan sınavlarda iller arası sıralamadaki tırmanış, siz kıymetli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin gayretleri ile olmuştur. Tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum.
Gücü bilgi, sermayesi sevgi olan değerli öğretmenlerimizi ve bu mesleği, bir güne sığdırmak mümkün değildir. Çünkü hepimizin hayatında sizlerden izler vardır. Uzun yıllar sonra bile ya rahmetle anılır yada muhabbetle kulaklar çınlatılır ama unutulmazsınız.
Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin her köşesine ulaşarak fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti gösteren tüm Çankırılı öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, bu vesile ile Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm öğretmenlerimize ve eğitim camiasına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.
Vali Özcan’ın konuşması sonrasında Şehit Öğretmenler slaytı izlendi. Emekli öğretmen ve personellere hizmet şeref belgesi, plaket ve hediyeler takdim edildi.
Mesleğe yeni başlayan öğretmen Refika Koç, meslektaşları adına bir konuşma yaptı. Mesleğe yeni giren öğretmenlerin yemin etmesi sonrasında Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konseri ile sona erdi.
öğretmenler günü (10)