23 Nisan coşkuyla kutlandı

Tüm yurtta coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 91. yıl dönümü Çankırı’da da kutlandı.

Vali Şemsettin Uzun ve Eşi Gülserin Uzun, Çankırı MHP Milletvekili Ahmet Bukan, Garnizon Komutanı Topçu Kur. Alb. Tayyar Aydın ve eşi Sezin Aydın, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık’ın beraberinde idari amirler ile vatandaşların katıldığı kutlama programında ilk olarak Vali Şemsettin Uzun, vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Programda bir konuşma yapan Milli Eğitim  Müdürü Cemal Akbıyık, “Milletimize özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin ve yeni bir devletin kurulmasının yolunu açan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve ulusal egemenliğe kavuşmanın 91. yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkemizi yokluktan, yoksulluktan ve düşman işgalinden kurtaracak yegâne gücün; tarih boyunca hür yaşamış Türk milletinin azim ve kararlılığında olduğunu ve bu gücün tek vücut haline getirilmesini sağlamak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak; Samsun’dan yakmış olduğu İstiklal meşalesini, dalga, dalga tüm Anadolu’ya yayarak kadın, erkek, genç-yaşlı, 7’den 70’e tüm halkın birlik ve beraberliğini sağladığını ifade eden Akbıyık, “Sizlerin görevi, bu günü armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyerek, ulusal seviyemizi uygarlığın doruğuna ulaştırmaktır.

Aklın ve bilimin egemen olduğu günümüzde, dünyada yaşanan değişim ve gelişimlerin gerisinde kalmadan, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması, sizlerin bilgili, kültürlü, donanımlı bireyler olarak yetişip ülkeye hizmet etmenize bağlıdır.

Bizlere bu aydınlık günleri armağan eden; Atatürk ve Türk büyüklerinin aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin yüce hatıralarını daima hatırlayıp, emanetlerine sahip çıkmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

Akbıyık’ın konuşmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemini ifade eden şiirler okudular.

Kutlama programında son olarak ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı gösteriler sunuldu. Kutlama programına katılan vatandaşlar, öğrencileri ayakta alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundular.