23 genç meslek sahibi oldu

Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV), “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi kapsamında 13 Temmuz tarihinde Çankırı’da eğittiği toplam 23 işsiz gence sertifikalarını vererek meslek sahibi yaptı.

 

Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) Genel Müdürü N. Bülent Öcal ve Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Pınar Kaya’nın katılımıyla 13 Temmuz 2011 tarihinde Çankırı Endüstri Meslek Lisesi’nde sertifika töreni düzenlendi. Törende, “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Kursu” nu başarı ile bitiren toplam 23 işsiz gence sertifikaları dağıtıldı.

Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan sertifika töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını kursiyerler adına yapan Ali Uyar, duygularını dile getirerek, kurs sayesinde bir meslek sahibi olduğunu aktardı ve Kale Grubuna teşekkür etti.

Sertifika töreninde vakıf çalışmalarının önemine değinen Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık, Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’na Çankırı’da ki çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

Türkiye’de kalifiye işsizlik sorunu yaşandığını aktaran Akbıyık, “Teorik eğitimin yanında sahada uygulama eğitimi de kazandırılmalı. İşveren kalifiye eleman konusunda sıkıntı çekmemeli.

Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından gerçekleştirilen eğitim sonrasında kursiyerlerimiz sahada da kendilerini göstererek bir okulumuzu güzelleştirmiştir” dedi.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan KSV Genel Müdürü N. Bülent Öcal ise kursiyerlere önemli öğütler vererek, “İşinizde her zaman dürüst olun ve verdiğiniz sözü tutun. İş yaparken karşınıza güven verin, temiz bir iş yapın. Bir iş konuşmasına gittiğinizde kılık kıyafetinize önem gösterin. Ve asla paragöz olmayın. Bunları yaparsanız aranılan bir usta olursunuz” dedi.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik ile mücadeleye katkı sağlamak amacıyla KSV olarak inşaat sektörüne nitelikli eleman yetiştirme konusunda 1989 yılından bu yana kesintisiz olarak çalıştıklarını belirtti. Öcal “Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız işbirliği protokolü çerçevesinde yürütülen kurslarımızın sonunda, kursiyerlerimize Bakanlık tarafından onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” veriyoruz. Ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bu sertifika ile işsiz gençlerimiz, Avrupa Birliği kriterlerine uygun, kalifiye ve nitelikli işgücüne sahip oluyorlar” dedi.

2013 yılında dünya ekonomisinde büyük bir fırtına kopacağını aktaran Vali Vekili Haldun Aksalman, batının ekonomisinin çökme noktasına geldiğini ve gelecekte doğunun yükseleceğini kaydetti. 2013’den sonra değişen dünya ekonomisinde Türkiye’nin de rolünün değişeceğini kaydeden Aksalman “Yaşlanan nüfus, çalışmayan nüfus ve enerjiye bağımlılık dünyanın yönünü batıdan doğuya çeviriyor. Türkiye buna hazır olmak zorunda. Özellikle kalifiye eleman yetiştirmeye önem vermeli. Diplomalı cahiller ve ‘abi ne iş olsa yaparım’  yerine alanında uzman ve aranılan eleman yetiştirmek zorundayız. Gelişen dünya ekonomisinde genç nüfusumuz ve enerji kaynaklarımızla yerimizi almalıyız” dedi.

 

KSV’nin 1991 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanında verdiği “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Kursları”nı bir projeye dönüştürerek başlattığı “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi, yeni yetişen seramik ustalarının staj çalışmalarını köy okullarının tuvaletlerini yenileyerek yapmaları ile çok yönlü bir sosyal sorumluluk projesine dönüştü. Eğitimin birçok alanında faaliyet gösteren KSV, bu projede verdiği meslek kursları ile işsiz gençlere daha iyi bir gelecek sağlarken, köy okullarının tuvaletlerini de yenileyerek ilkokul öğrencilerine daha sağlıklı bir eğitim imkanı sağlıyor.

Kale Grubu’nun öncü markalan Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim ve Kale’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen “İlk İşim Okullarda Değişim” projesi kapsamında bugüne kadar Erzurum’dan Isparta’ya, Denizli’den Kayseri’ye, Siverek’ten Mersin ve Sivas’a kadar toplam 10 ilde kurslar düzenlendi. KSV’nin düzenlediği kurslar sayesinde 206 işsiz genç meslek sahibi oldu.

Proje kapsamında ayrıca, Denizli, Erzurum, İsparta, Kayseri, Mersin, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa, Çankırı ve Çorum gibi Türkiye’nin değişik bölgelerinde köy okullarının yenilenen tuvaletleri hizmete açıldı. Toplam 206 kişinin meslek sahibi olduğu ve 19 okul tuvaletinin yenilendiği projeye 2015 yılına kadar 2.500.000 TL kaynak aktarılması, 1.250 işsiz gencin daha meslek sahibi olması ve 50 köy okulunun tuvaletinin yenilenmesi hedefleniyor.

Kale Grubu çalışanları tarafından başlatılan “Giderken Sizden de Bir Şeyler Taşıyalım İstedik” projesi kapsamında, bayi ve şirket çalışanlarının destekleri ile köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere kitap, oyuncak, kırtasiye malzemesi, giysi ve ayakkabı gibi yardımlar yapılıyor. Bugüne kadar yenilenen 19 köy okulundaki 991 öğrenciye yardımlar yapıldı. Yurtiçi Kargo’nun desteği ile okullara ulaştırılan yardımlar ile Kale Grubu çalışanları 2015 yılına kadar 2.500 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.