2012 Eldivan Kiraz Festivali

Çankırı’da geleneksel hale getirilen XX. Kiraz Festivali Eldivan’da gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu festivalde bu senenin kiraz birincisi Ahmet Delibaş oldu.

 

22-23 Hazuran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen XX. Kiraz Festivali bir dizi etkinliklerle sona erdi. 22 Haziran 2012 Cuma günü Eldivan Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı ile başlayan festivalin ikinci gününde Traap-Skeet ve Atıcılık Yarışması ile Kiraz ve Buzağı teşvik yarışmaları  gerçekleştirildi. Festival alanında gerçekleştirilen 2. gün programında dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Ödül töreni öncesi festivalin açılış konuşmasını yapan Eldivan Belediye Başkanı Hüseyin Kantaş, geçen sene yaşanan olumsuzluklar yüzünden kiraz festivalini yapamadıklarını ve büyük üzüntü duyduklarını açıklayarak, “Bu sene güzel bir mevsim geçirdik ve festivalimizi yapıyoruz” dedi. Belediyenin ve hükümetin ilçeye yönelik çalışmalarına da değinen Kantaş, “Eldivan’da içme ve sulama su sorunu kalmamıştır” dedi.

Belediye Başkanı’ndan sonra kürsüye gelen Eldivan Kaymakamı Harun Ersin Polat ise festivale gelenlere teşekkür ederek Eldivan kelimesinin tarihçesine değindi.

Her iki milletvekili olarak Çankırı için çalışma gayreti gösterdiklerini belirten milletvekili Hüseyin Filiz ise, her ilçenin kendine has bir güzelliği olduğunu ve bu güzelliklerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini aktararak, “Çankırı’nın tozu tuzu ve kızı meşhur diyorlar. Çankırı’nın delikanlıları da meşhurdur” dedi.

 

Organize sanayi içinde büyük gayret gösterdiklerini aktaran Filiz, “Büyük bir organize sanayi ile Çankırı, Kızılırmak, Yapraklı ve Eldivan’da ki işsizliği sıfıra indirebiliriz” dedi.

 

Gelenek ve göreneklerin geleceğe aktarılmasının önemine değinen milletvekili İdris Şahin, “Geçmişimizi geleceğimize taşımak bizim görevimiz ve geçmişimize bir borcumuzdur” dedi

“Zaman zaman iklim şartlarına bağlı olarak yapılamayan güzel ilçemiz Eldivan’ın Hacı Murad-ı Veliyi anma günü ve Eldivan Kiraz Festivaline ilk kez katılıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Vali Vahdettin Özcan, festivallerin tanıtım açısından çok önemli olduğunu aktardı.

İlçede 20 değişik kiraz türünün yetiştirildiğini belirten Vali Özcan, “Mevsimine göre değişiklik gösterse de bu yıl Eldivan ilçemizde ortalama 43 bin kiraz ağacından bin ton kiraz üretimi olacağı tahmin edilmektedir.

Çankırı ilimiz genelinde ve civar illerde doğrudan yenilebilen 400 ton civarında tüketimi gerçekleştirilen kirazımızın 600 tonu parfümeri, ilaç ve meyve suyu olarak tüketicilere ulaşmaktadır” dedi.

Kirazın faydalarına da değinen Vali Özcan, “Mevsimin az olması nedeniyle kısa zamanda tüketilen kirazımızın sağlık açısından çok sayıda faydası vardır. A, B ve C vitaminlerinin bolca bulunması kalsiyum, demir ve potasyum gibi minarelerce zengin olan kiraz yüksek ölçülerde de lif üretmektedir.

Böbrekleri sevindiren, gözlere iyi gelen, sindirim gücünü artıran, böbrek dostu olan, taş ve kum oluşumunu engelleyen kirazımız safra kesesi taşının dökülmesine de katkı sağlamaktadır” dedi.

“Eldivan’ın bahçe sahibi insanlarının bahçesinden her kişiye ücretsiz kiraz ikramının gelenek olarak hala sürdürülmesi de beni ayrıca mutlu etmektedir” diyen Vali Özcan, “Eldivan’ın kirazı, dosta gider birazı’ türküsünün tam karşılığını bulduğu kiraz yetiştiricilerimizi kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çankırı Belediyesi mehteran takımı gösterilerini sundu ve akabinde tarihi 1900’lü yıllara dayanan ve Eldivan yöresine has kukla oyunu Mehmet Gümüş tarafından sergilendi. Sergilenen oyun büyük alkış aldı.

Yapılan gösterilerin ardından festival nedeniyle yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kiraz yarışmasında dereceye girenler: Ahmet Delibaş, Ali Kandemir ve Beyazıt Yıldırım

Buzağı yarışmasında dereceye girenler: Ünal Aşlar, Sait Dilsiz ve Ahmet Yavuz

Traap-Skeet ve atıcılık yarışması’nda dereceye girenler: Abdullah Kemerhan, İsmail Güçlü ve Ali Sert