2012’de 3 bin 481 kişi işe yerleştirildi

Çankırı İş Kurumu (İŞKUR) Müdür Yardımcısı Ercan Irmak, Çankırı’da yayın yapan Radyo Neşe ve Radyo Best’in ortak yayınında ‘Kartal Bakışı’ adlı programa katıldı. Radyo Best Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Demirel ile Radyo Neşe Haber Müdürü Fatih Kartal’ın sorularını cevaplayan Irmak, ekonomiye ve işsizliğe dair açıklamalarda bulundu.

Kendisinin de aslen Çankırılı olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Irmak,  11 aydır Çankırı’da görev yaptığını belirterek, İŞKUR kursları ve çalışmalarla ilgili genel bilgiler verdi.

İŞKUR’un yapısıyla ilgili genel bilgiler veren Irmak, İŞKUR’un Kucaklama Taşı’nda bulunan 750 m2’lik binada 31 personelle hizmet verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda kurumun 12 personelle hizmet verdiğini kaydeden Irmak, geçen yıla oranla personel sayısında bir artışa gidildiğini söyledi.

İŞKUR’un kamu taleplerine ve özel sektör taleplerine yanıt veren bir kurum olduğunu dile getiren Irmak, “Biz hem iş arayana, hem de işverene yönelik faaliyetler yürütüyoruz. İş arayana destek veriyor ve meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Ayrıca işsizlik ödeneğimiz de var. 9 meslek danışmanıyla bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Şu anda tüm kayıtlı işsizlerin aile hekimi gibi bir danışmanı var. Ayrıca mesleğinden memnun olmayanlar için de çeşitli çalışmalarımız var. 12 alanda farklı farklı kurslar veriyoruz. Tüm gayretimiz işsizliği bitirmeye yöneliktir. İşverenlere de istihdam için gerekli ortamı hazırlama gayretindeyiz” dedi.

Kayıtlı işsizlerin birçoğunun vasıfsız işçi olduğunu ifade eden Irmak, meslek edindirme kursları sayesinde işsizlerin iş sahibi olmalarına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Çankırı’daki iş ve ekonomi potansiyeline değinen Irmak, Çankırı’nın bir geçiş sürecinde olduğunu belirterek, “Çankırı şu an tam bir sanayi kenti değil. Biz bir geçiş sürecindeyiz. Biz orta kalkınma kategorisinden, üst kalkınma kategorisine tam 50 yılda geçmişiz. Kalifiyeli eleman yetiştirememişiz ve biz şu an o görevi yürütüyoruz” diye konuştu.

2012 yılındaki kayıtlı işsiz rakamlarını açıklayan Irmak, “2011 yılında Çankırı’daki kayıtlı işsiz sayısı 5 bin 522. 2012 yılında ise 6 bin 130. Bu bir artış gibi gözüküyor ama, bunun asıl nedeni kadınlarımızın iş sahalarına inmesi. Kadınlarımız Çankırı’da çalışmaya başladı. TYÇP sayesinde kadınlara iş istihdamı yarattık” ifadelerini kullandı.

Kayıtlı işsizlerin birçoğuna iş bulunduğunu ifade eden Irmak, “Geçen yıl yerleştirilen işçi sayısı 2 bin 125.  bu sene ise 3 bin 481. Burada % 76 gibi bir artış var. Bu gerçekten sevindirici bir olay” diye konuştu.

Kurulacak OSB’ler ile Çankırı’nın bir sanayi atağına geçeceğini kaydeden Irmak, tüm ilçelerde açtıkları hizmet noktaları ile her kesime ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti.

İŞKUR faaliyetlerini tanıtmak için çeşitli toplantılar ve bilgilendirmeler yaptıklarını belirten Irmak,  yerel yönetimlerin verdiği desteklerin kendilerine olumlu yönde etki ettiğini sözlerine ekledi.