Belediyeden toplu sünnet

Murat DEMİR – Çankırı Belediyesi’nce sünnet ettirilen 136 çocuk için Cuma günü Seydi Köyü’nde Mevlid-i Şerif okutularak eğlence tertip edildi. Geçen senelerde Çankırı Kalesi’nde yapılan Mevlid-i Şerif bu sene Seydi köyünde bulunan Hacı Murad-ı Veli türbesinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen programa Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, milletvekili İdris Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı İrfan Dinç “Kentin fiziki yapılaşması projeleri kadar kentin sosyal yapılaşmasını da çok önemsiyoruz. Bu konuda model olabilecek örnek çalışmalara imza attık. Bugün bunlardan bir tanesini de Seydi Köyümüzde yapıyoruz. 136 yavrumuzu sünnet ettirdik. Çocuklarımızın ameliyatından itibaren bütün her şeyleri ile alakalı bir şölen yapıyoruz. Bu etkinlikleri sosyal çalışmamızın önemli bir noktası olarak görüyoruz” dedi.

Erkekliğe ilk adımın sünnet olmak olduğunu belirten Başkan Dinç “Erkekliğe ilk adım bir erkeğin hayatındaki en önemli noktalardan bir tanesidir. İkincisi askerlik, üçüncüsü de evlenmektir.” dedi.

3 erkek çocuğa sahip olan ve 2 çocuğunda bu sünnet heyecanını yaşadığını belirten Başkan Dinç “Ben 2 çocuğumu sünnet ettirdiğimde hayatımın en mutlu günlerinden birini yaşadım. İnanın o ana kadar başka hiç birşey beni o kadar mutlu etmemişti. İki oğlumun sünnetinde duyduğum haz kadar bugün de aynı hazzı ve mutluluğu ailelerle birlikte yaşıyorum.” dedi.

Sosyal projelerin artarak devam edeceğini belirten Başkan Dinç, eğitimle ilgili Eğitim ve Kariyer Merkezini kurduklarını müjdeleyerek bu yıl ilk kursu üniversiteyi hazırlanan öğrencilere vereceklerini söyledi ve “Bu projelerimiz inşallah insanımızın hayrına ve faydasına olacak şekilde artarak devam edecek” dedi.

İnanç Turizmi açısından Seydi Köyünde bulunan Hacı Murad-ı Veli Türbesinin tanıtımı için her Cuma ücretsiz 2 otobüs kaldıracaklarını ifade etti.

Milletvekili İdris Şahin böylesi organizasyonların devamlılık arz etmesini isteyerek “Böylesi projeler önemli bir açığı kapatıyor. Bu organizasyonun Hacı Murad-ı Veli Türbesinde yapılması da ayrıca bizleri memnun etmiştir.” dedi.

Hacı Murad-ı Veli, Şeyh Şaban-ı Veli, Hacı Bektaşi Veli ve Hacı Bayramı Veli’nin Anadolu’yu Türkleştirdikleri ve İslamlaşmasına vesile olduklarını ifade eden Şahin “Bu isimlerden Hacı Murad-ı Veli’nin ihmal edildiğini düşünüyorduk. Maddi olarak eksikliği Vakıflar Genel Müdürlüğü, manevi olarak bulunan eksikliği de Belediye’nin karşılamasına çok sevindik. Önce Çankırılı hemşerilerimiz sahip çıkacak, sonra da ülkemizde ziyaretler yankı bulacaktır.” dedi.

Vali Vahdetin Özcan, Hacı Murad-ı Veli camiinin ve türbesinin onarımının Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağını müjdeleyerek “İlkel şekilde kullanılan, bize yakışmayan binanın ve etrafının çevre düzenlemesi ile birlikte 2012 yılında ihalesi yapılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz” dedi.