Dunlop

128 yabancı uyruklu öğrenci var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkelerinde yaşadıkları sorunlardan kurtulmak ve hayatta kalma mücadelesi vermek için milyonlarca insan Türkiye’ye sığındı.
Türkiye’ye gelen bu sığınmacılar yurdun bir çok iline dağılmış durumda. Edinilen bilgilere göre, ülkelerinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle ilimize gelen sığınmacı sayısı 959 olurken, geçici barınma hakkı verilen yabancı uyruklu sayısı ise 51 oldu.
Yaşanan göç sonrasında öne çıkan en önemli sorunlardan biri ise mülteci çocuklarının eğitimi. İlimize gelen mültecilerin çocukları değişik okullarda eğitim görmekte şuanda.
Edinilen bilgilere göre ilimizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı 128. En fazla yabancı öğrencinin bulunduğu ülke Irak.
İlimizde eğitim ve öğretim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı ve ülkeleri şunlar: Irak 99, Afganistan 18, İran 7, Suriye 2, Ukrayna 1, Özbekistan 1
Yabancı uyruklu öğrencilerin okullarda eğitim ve öğretim görmesi bazı sorunların da yaşanmasına neden oluyor. Özellikle birçok öğrencinin hiç Türkçe bilmemesi nedeniyle hem öğretmenler hem de sınıftaki öğrencilerin tamamı sıkıntı yaşıyor.