112 acil her yerde

 Acil sağlık hizmetlerinde  ilk müdahalenin kahramanları olan 112 acil sağlık personeli yurt genelinde olduğu gibi Ilgaz’da da var güçleri ile hizmet vermeye çalışıyorlar.Gelecek bir çağrı ile koşarak görev yapan ve her an 24 saat hazır kıta bekleyen sağlıkçılar,Yaralıları ve hastaları ilk yardım merkezlerine hastanelere süratle ulaştırarak onların hayata tutunmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

Olay yerlerine bazen emniyet güçlerinden de hızlı bir şekilde ulaşarak insanların hayattan kopmamaları için uğraş veriyorlar.

Ilgaz’ın konumu itibarıyla aktif bir bölgede yer alması bu hizmetlerinde daha aktif olmasını sağlıyor.Kendilerine ait bir yerleri olmayan 112 acil halen Ilgaz Devlet hastanesi binasında 3  ambulans ve 12 personel ile 24 saat  hizmet veriyor.

Günlük 2-3 vaka ile karşılaşan ekip,İstanbul-Samsun E-80 ile Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana gelen kazalar ile birlikte yıllık yaklaşık  500 vakaya müdahale edebiliyor.Kış aylarında kardan ulaşılamayan noktalara ise yürüyen aksamı değişen ve kar paleti takılan bir ambulans ile yardıma koşabiliyorlar.

Bölge’nin Kış ve dağ turizmi ile birlikte  4 yol kavşağında yer alması ambulans ve personel sayasının artırılmasının yanında kendilerine ait bir bağımsız hizmet binasının da bulunmasını zorunlu hale getiriyor.  Cengiz Yalçın   Ilgaz