“10 dakika da olay yerindeyiz”

Çankırı Sağlık Müdürlüğü envanterine 3 ambulans daha katılıyor. Ambulanslardan ikisi dün hizmete başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından genel bütçeden alınan 468 ambulanstan Çankırı payına düşen 3 ambulanstan 2’si ilimize gelerek sağlık ekiplerine teslim edildi. Valilik önünde gerçekleştirilen teslim töreninde bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan, “2 ambulansımız geldi, üçüncüsü de yolda. Yaptığımız istişareler sonucunda ambulansların Kızılırmak ve Orta ilçelerine tahsis ettik. Hayırlı uğurlu olsun! İnşallah fazla lazım olmaz. Olduğunda da vatandaşa en iyi hizmeti verir” diye konuştu, ambulans şoförlerini dikkatli olmaları yönünde uyardı.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakoç ise ambulansların tam donanımlı olduğunu belirterek “Bizim için önemli olan vakalara müdahale süresidir. Merkez de 10, köylerde ise 30 dakika içinde müdahale ediyoruz. 112 acil servise 150 bin ihbar gelmiş. Bunlardan sadece 18 bini gerçek çıkıyor. İnsanlarımızın daha duyarlı olmasını istiyoruz. Lüzumsuz yere telefonu meşgul ederken, diğer taraftan acil vakalar için bize ulaşamayan insanlar olabileceğini asla unutmasınlar.” dedi

Ambulansların içinde incelemede bulunan Vali Özcan görevlilerden donanım hakkında detaylı bilgiler aldı. Daha sonra şoför koltuğuna oturan Vali Özcan uzun süre siren çaldı, ayrıntılı bilgi aldı.

Ambulans teslim törenine Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal, Orta Belediye Başkanı Recep Koçak ile sağlık ekipleri katıldı.