Dunlop

“Yuvarlak Masa” toplandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1991 yılından beri kadına yönelik şiddetle mücadele eden Kadın Dayanışma Vakfı’nın engelli Kadın Derneği ortaklığında Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında yürüttüğü, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale ve Nevşehir’de uygulanan Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Artırılması projesi, “Çankırı Yuvarlak Masa Toplantısı”  dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İlk olarak proje hedefleri ve amaçlarının anlatımıyla başlayan toplantı, yapılan çeşitli faaliyetlerin tanıtımı ile devam etti. Engellilerin çeşitli sıkıntılarının olduğunun altı çizilen toplantıda proje görevlileri tarafından, Çankırı’da panel ve kısa film gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlandığının ve engelleri birlikte aşmak istendiğinin altı çizildi.

Çankırı Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği Başkanı Canan Sürmeli, Çankırılı kadınların birçoğunun sıkıntıda olduğunu belirterek, “Yakın ilişkilerde sıkıntıyı daha kolay kavrayabiliyoruz. Bu nedenle çalışmalarımızın yararlı olduğu düşüncesindeyim. Çankırı’da engelli kadınlarımızın sıkıntıda olduğunu gördük, fakat “ne yapabiliriz?” sorusuna bir cevap bulamadık. Bunun için bir araya gelerek bir değerlendirme yapmak istedik” dedi.

Toplantıya İl İnsan Hakları Kurulu adına katıldığını belirten Çankırı Valiliği Yazı İşleri Müdürü Mustafa Söğüt, Çankırılı kadınların sıkıntıda olduğunu, fakat yardım istemediklerini savundu. Söğüt, “10 yıldır kurumumuza yalnızca bir tane bayan müracaat etti. Bu kadar sorunun içinde neden istek yok?” dedi.

Engelli Kadınlar Derneği yöneticileri, kadınlar üzerinde toplumsal bir baskı olduğunu ve durumun utanç duygusu nedeniyle kamufle edildiğini kaydetti.

Sohbet havasında devam eden toplantı da Sağlık Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencisi olduğunu söyleyerek söz alan bir kişi de Çankırı Devlet Hastanesi ile yeni hastane binası arasındaki mesafenin engelliler adına büyük bir dezavantaj olduğunu söyledi. Engelli arkadaşıyla birlikte yaşadığı bir sıkıntıyı anlatan öğrenci, prosedürlerin engelliler için katı olduğunu vurguladı. Engellilerin sorunlarına dikkat çeken öğrenci, “Uzak çağların yakın kenti dediğimiz Çankırı’da engellilerimiz nelere, nasıl ulaşıyor? bunları düşünmemiz lazım” dedi.

Çeşitli bilgi paylaşımları ile devam eden proje toplantısı, değerlendirme bölümüyle son buldu.