Dunlop

“Yeryüzü bir mescittir ve mescitlerin temiz olması gerekir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜBİTAK ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliği ile organize edilen Ilgaz Dağı ve Orta Kızılırmak Vadisi’nde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi Projesi açılış töreni önceki akşam yapıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda bir açılış konuşması yapan proje yürütücüsü Yrd. Doç Dr. Abdurrahman Dinç,  “ Doğa, insanlar için sadece kullanım amaçlı değildir. Biz bunu kanıtlayabilmek için buradayız. Çankırı’nın tüm doğal ve beşeri güzelliklerini tespit etmek ve doğayla olan dostluğumuzu göstermek hepimizin öncelikli hedefidir” dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Üniversiteler yaptıkları akademik faaliyetlerle ve sempozyumlarla öne çıkmak ister. Biz bu anlamda Karatekin Üniversitesi olarak adımızdan sık sık söz ettirdik.  Bundan dolayı duyduğum mutluluk anlatılamaz. Başlattığımız bu çalışmanın öneminin herkes farkında. Bu gezegen bizim yuvamızdır. Coğrafyayla tarihin iç içe olduğu düşünüldüğünde, insanlar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Bizler kültür ve medeniyete oldukça uzak kaldık. Kültür ve medeniyetin anası doğa ve çevredir. Bu tarihimizde de böyledir. Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey’in kanunnamesinde hayvancılık ve doğayla ilgili bilgiler yer alır.  Bu yüzden doğa tarihten beri çok önemlidir. Bize düşen görev doğayı korumak ve çevreye duyarlı olmaktır. Yeryüzü bir mescittir ve mescitlerin temiz olması gerekir. Bu mescidi korumak ve kollamak bizim öncelikli görevimizdir. Barış ve kardeşlik içinde yaşayıp, çevremizi koruyalım” dedi.

 

Ardından kürsüye davet edilen Vali Vekili Haldun Aksalman, projenin önemine vurgu yaptı. İnsanla doğa ilişkilerinin önemini belirten Aksalman, “ Bizim doğayla olan ilişkimiz karımızla olan ilişkimiz gibi olmalıdır. Kötü kadınla olan ilişkimiz gibi olmamalıdır. Parayla belirli bir süre kullanılmamalı tamamen sahip çıkılmalı ve benimsenmelidir. Ortaya koyduğunuz proje laylaylom bir proje değildir. TÜBİTAK olur olmaz her projeyi kabul etmez. Bu yüzden sizler geleceği önceden görebilen akıllı bireylersiniz. Toplumun 10 yıl sonra karşılaşacağı olayı siz şimdiden az çok kestirebiliyorsunuz. Bu yüzden sizleri tebrik ediyorum” dedi.

Ilgaz dağlarından Orta Kızılırmak Vadisi’ne kadar olan coğrafyanın ekolojik özelliklerinin inceleneceği projede elde edilen verilerin daha sonra kitap haline getirileceği bildirildi.

Doğa Eğitimi Projesi açılış töreni çeşitli ikramlarla son buldu.