“Yaptığımız işin muhasebesini yapmamız gerek”

2012 yılının son İl İdare Şube Başkanları toplantısı Vali Vahdettin Özcan Başkanlığında Valilik Birlik Salonunda yapıldı.

2012 yılının Çankırı için güzel geçtiğini belirten Vali Vahdettin Özcan 2013 yılının da Çankırı için hayırlı olmasını temenni etti.

2012 yılında zaman zaman üzücü hadiselerin de yaşandığını ancak kimseye kırgın olmadığını, kırdığı insanlardan da özür dilediğini belirten Vali Özcan “Burada bulunma sebebimiz hizmetten başka bir şey değildir” dedi.

Vali Özcan “Her birimizin kamuya hizmet etme görev ve sorumlulukları mevcuttur. Sunduğumuz hizmetlerin ya da ifa ettiğimiz görevlerin muhasebesini yapmamız gerekir. Kaç proje üretebildik, kaç proje yatırım programına dâhil oldu, yatırım programında yer alan kaç projeyi tamamladık; kaç kişiye hizmet verdik, hizmette memnuniyet derecesi nedir, hizmetlerden yakınan kaç vatandaşımız var… Daha iyi hizmet ortamı için neler yapılabilir, hizmetlerimizde dezavantajlı bireyleri gözettik mi?

İşte her birim amirinin/yöneticinin bu ve buna benzer sorularla yıllık değerlendirme yaparak yeni yıla hazırlıklı girmesi icap eder… Kuruluşların yürüttüğü yatırımlar ve hizmetleri her yıl resmi yazıyla istemekteyiz. Verilen cevaplar lütfen formalite tamamlama niteliğinde olmasın. Yapılan yatırım ve/veya vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerin etki alanını ve oranını belirleyelim; bir önceki yıla ilişkin mukayeseler yapalım ve geleceğe yönelik öngörüleri sıralayalım…

Örneğin; trafik kazalarında başarı sağlandı mı, dar gelirli kaç vatandaşa ulaşıldı, okullaşma oranları değişti mi, üniversitelere yerleşmedeki başarı trendi nedir, bebek ölüm oranı azaldı mı, vergi tahakkuk oranı arttı mı, hizmet binalarında engellilere yönelik düzenlemeler yapıldı mı, ulaşım-iletişim hizmetlerinde sağlanan başarı nedir, ağaçlandırma çalışmaları hangi düzeyde, vatandaş odaklı hizmet anlayışı kapsamında web siteleri yeterince kullanıldı mı, kırsal kesimde yaşam kalitesi hangi yönde değişti, spora ve gençliğe hangi faaliyetlerle güç katıldı, turizm değerlerimizi tanıtabildik mi, muhtemel afetlere hazır mıyız, dekara verimi ne kadar yükselttik, tarım, sanayi ve diğer sektörlerde atılıma hazır projeler üretip takip edildi mi? Şüphesiz bu soruları çoğaltarak kendimize sormalıyız…

Vereceğimiz her olumsuz cevap bizi daha fazla çalışmamız gerektiği çıkarımına ulaştırırken; her olumlu cevap yaptığımız görevin “hakkını verdiğimiz” anlamına gelecektir. Sosyo-ekonomik göstergeler itibariyle halen 54. vilayet isek, hepimize düşen “daha çok çalışmak” ve “daha verimli” olmaktır. Her birimin kendine özgü önemi vardır. Bu önem dâhilinde her birim kendi görev ve sorumluluk alanında daha iyisini aramak durumundadır. “Mevcutla yetinme” ya da “günü idare etme” anlayışı hiç birimiz için geçerli değildir.

Ekip ruhuyla görev ve sorumluluklar iyi tanımlanmalı; A’dan Z’ye her personel daha iyiyi aramalı, daha fazlasını üretmeli ve vatandaş memnuniyetini üst düzeylere taşımalıdır. Ekip ruhuyla çalıştığımızda inanıyorum ki, sosyo-ekonomik göstergelerimiz yükselişe geçecektir. Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl içerisinde görev ve sorumluluk kapsamında İlimize ilave değer, artı hizmet ve yeterli memnuniyet kazandıranları tebrik ediyor; emeği geçen her düzeydeki personele teşekkür ediyorum… 2013 yılında ekip ruhuyla ve sosyo-ekonomik göstergeleri yukarılara taşıma arzusuyla hareket etmeyi diliyorum. Buralarda bulunma sebebimiz hizmetten başka bir şey değildir. Bu hizmet kervanında tüm mesai arkadaşlarıma üstün başarılar diliyorum. Çankırı Valisi olarak, ben de her hal ve koşulda hizmet kervanını takip etmek, yönlendirmek, koordine etmek ve destek vermek sorumluluğunda olacağımı belirtmek isterim…

Tüm katılımcılara, basınımızın değerli temsilcilerine ve Çankırılı hemşerilerimize sağlık ve huzur dolu nice seneler diliyorum.” dedi.

Vali Vahdettin Özcan’ın açıklamaları sonrasında Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Kararkoç, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Hakan Kaytan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Tahiroğlu, Ticaret İl Müdürü Şükrü Karaaslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Levent Şentürk kurumları hakkında detaylı bilgi verdiler.