“Vergi sistemimiz beyana dayalı bir sistem”

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı her hafta Salı günü akşamları aralıksız sürdürdüğü sohbet toplantılarında Çankırı’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarıyla (STK) bir araya gelmeye devam ediyor. Bu haftaki TÜRKAV’ın konuğu Çankırı Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Uğur Altıparmak ve yönetim kurulu üyeleri oldu.

Sohbete başlamadan önce katılımcılara kısa bir konuşma yapan TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı, “Bildiğiniz gibi 1-7 Mart arası Muhasebe Haftası olarak kutlanmakta, biz de bu hafta Çankırı SMMM Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerini misafir edelim, kafamızda ki sorulara cevap bulalım dedik. Bunun için sözü fazla uzatmadan asıl sahibine yani Çankırı Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Uğur Altıparmak’a bırakıyorum” dedi.

“Muhasebe Haftasında bizleri burada misafir ettiğiniz için gerek şahsım olsun, gerekse yönetim kurulu üyelerim adına TÜRKAV’a çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Çankırı SMMMO Başkanı Uğur Altıparmak, “Bizim Türk Vergi sistemimiz beyana dayalı, kişilerin beyanı üzerine vergilendirilen bir vergi sistemi. Yani kişiler ne beyan ederse devletin bu kazanç üzerinden vergi alabildiği bir sistem. Dolayısıyla bu tür vergi sisteminde Devlet yeterli vergiyi toplayamadığı için sürekli dolaylı vergi dediğimiz tekel maddesi üzerindeki vergiler, akaryakıt vergisi, katma değer vergisi gibi kolay toplayabildiği vergiler üzerinde sürekli artışlar yapmaktadır.

Hükümetler; ticaret yapan gerek gerçek kişi olsun, gerekse tüzel kişi olsun bu işlerle uğraşanlar kazançlarını en azından gerçeğe yakın beyan ettikleri zaman dolaysız vergi dediğimiz kişilerin beyanına dayalı olarak alınan vergiler de bir artış olacak ve dolayısıyla adil bir vergi sistemine kavuşmuş olacağız.

Bizim kişilere kazançları nerden buldun diye sorulmadığı sürece bizim beyana dayalı sistemle vergi toplamamız mümkün değil. Şimdi beyana dayalı vergiler dediğimiz zaman Gelir vergisi kanunu yedi tane unsurdan bahsetmiş. Bunları,  ticari kazanç, serbest meslek kazancı, zirai kazanç, menkul ve gayrimenkul kazançları, değer artışı kazançları, kazançlar diye söyleye biliriz” dedi.

Daha sonra soru cevap şeklinde geçen programın sonunda TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Çankırı SMMMO Başkanı Uğur Altıparmak’a günün anısına Teşekkür Belgesi ile Çanakkale Şehitlerinin anısına yaptırdıkları ‘’Anadan Şehide Son Veda’’ tablosu takdim etti.