“Umut Yolu Derneği” Desteği

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Galip Çağ’ın daveti üzerine şehrimize gelen Umut Yolu Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Dr. Eyyub Eyyub’u konuk olarak ağırladı.

Makedonya’nın Kırçova şehrinde Türkçe eğitim kursları düzenleyerek dilimize hizmet ettiklerini ve 3 haftadır konuk oldukları ülkemizde bu süre içinde birçok temasta bulunduklarını ifade eden Umut Yolu Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Dr. Eyyub Eyyub, “ Türkiye’ye geldiğimde Türkçenin yozlaştırıldığını ve dilimizin yabancı kelimelerle doldurulduğunu gördüm. Bunu görmek bizi gerçekten yaralıyor. Biz, bunun savaşını Makedonya’dan veriyoruz. Dilimizin doğru kullanılması ve yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle yerel yönetimlerin de desteği ile dilimizdeki sorunları aşacağız.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Galip Çağ’ın daveti ile geldiğim Çankırı’da oldukça samimi bir ortamla karşılaştığını belirten Dr. Eyyub, İrfan Bey’in samimi davetine de icabet ettiğini ve Çankırı’nın artık, Makedonya’da bir hemşehrisi olduğunu belirtti.

Bu ziyaretten oldukça memnun kaldığını ifade eden Belediye Başkanı İrfan Dinç “Türk kültürünün ve Türk kimliğinin korunmasında önemli uğraşlar veriyorsunuz. Sınır ötesinde, dilimizle ilgili sarf ettiğiniz emekler, bizi gerçekten gururlandırdı. Çalışmalarınıza ve bu yola koyduğunuz güzel gönlünüze biz de canı gönülden destek veriyoruz. Türkçenin saygınlığının arttırılması adına sosyal ve kültürel anlamda karşılıklı ilişkilerimizin gelişmesi için ne yapılması gerekiyorsa Çankırı Belediyesi olarak yapmaya hazırız.” dedi ve görüşme sonrasında Dr. Eyyub’a bazı hediyeler sundu.

Akşamüzeri Belediye Gençlik Merkezindeki üniversite öğrencileri ile bir araya gelen konuklar, Belediye Özel Kalem Müdürü Hüseyin Boz tarafından karşılandı. Karşılıklı soru-cevap şeklinde gerçekleşen sohbet, Türkçenin doğru kullanılması ve yeni nesillere doğru aktarılması konusu üzerinde gelişti.