Dunlop

“Uluyazı minik bir kente dönüştü”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Uluyazı minik bir kente dönüştü” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, inşaatı halen devam eden Uluyazı Kampüsü inşaatındaki çalışmaları yerinde inceledi. Rektör Yardımcıları, Daire Başkanları, Dekanlar ve gazetecilerle birlikte inşaat çalışmalarını inceleyen Rektör Savaş, “Uluyazı minik bir kente dönüştü” dedi.

Hızlı gelişen bir üniversite olduklarının altını çizen Savaş, “Biz her şeye sıfırdan başladık. Uluyazı 2 yıl gibi bir sürede minik bir kente dönüştü. Bu zor bir işti, başardığımız için mutluyuz. Artık devletimiz eskisi gibi değil, sizin derdinizi dinliyorlar. Usulünce istemesini bilirsen, isteklerini karşılıyorlar” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik anlamda iyi bir konumda olduğunu belirten Savaş, “Devletimiz Dünya’daki krize rağmen şu an çok iyi bir konumda” dedi.

Uluyazı Kampüsü yatırım durumu hakkında çeşitli bilgiler veren Savaş, toplam yatırımın 48 milyon 274 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Çankırı’nın kısa sürede proje çalışmaları ile Türkiye gündemine yerleşeceğini söyleyen Savaş, Karatekin Üniversitesi’nin zamanı en iyi kullanan üniversite olduğunu kaydetti. Çeşitli laboratuar ve proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Savaş, “Şu ana kadar kurulan laboratuarlar, kuracaklarımızın sadece 20’de 1’i. Şu an bile bu laboratuarlarda 50 büyük analiz yapabilecek kapasiteye sahibiz” diye konuştu.

Üniversitelerin en önemli görevlerinden birisinin de proje üretmek olduğunu ifade eden Savaş, gerek akademik, gerekse idari yapısıyla Karatekin Üniversitesi’nin gıpta ile bakılan bir üniversite haline geldiğini söyledi.

Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü’nün en önemli sorununun su ve yol olduğunu aktaran Savaş, kısa zamanda bu sorunları da çözerek alanı faaliyete geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

Karatekin Üniversitesi’nin kurucu rektörü olduğunu söyleyen Savaş, “Hiçbir makam kalıcı değildir. Biz akademik kadromuzla birlikte yolumuza devam etmek istiyoruz. Allah izin verirse, görev süremizi layıkıyla tamamlamak istiyoruz. Görevde kaldığım süre boyunca Çankırı’yı laboratuarlarıyla öne çıkmış bir üniversite şehri haline getirmeye çalıştım. İkinci Eskişehir olma yolunda üniversite olarak üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Tabi ki, bu sadece üniversite ile değil, şehrin tamamı ile olacak bir şey” şeklinde konuştu.