“Tuzu mutfaktan alıp kültüre taşıdık”

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı’nın aydınlık geleceğe hızlı adımlarla ilerlediğini aktardı. Basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı İrfan Dinç, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

18 ayda 18 proje çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Dinç, Çankırı’nın gelişmesi ve arzu edilen bir şehir olması için özverili bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. 18 projenin bitiminden sonra yeni projelerin de hayata geçirileceği müjdesini veren Dinç, “18 projenin bitiminden sonra başlatacağımız yeni ataklarla Çankırımız çok farklı bir kent olacaktır. Çankırımızı modern bir kent yapma hedefimize doğru çalışmalarımız devam etmektedir” dedi. 18 ayda 18 proje arasında yer alan ve TÜRKSOY tarafından desteklenen “Orhun Yazıtları Kaya Tuzu Heykel Çalışması”na da değinen Dinç, yapılan çalışmanın Türk dünyası açısından büyük önem arz ettiğini ve kendisinin en büyük hayal projesi olduğunu ve projeyi gerçekleştirmenin mutluğunu yaşadığını söyledi.

Orhun Yazıtlarının Kaya Tuzu ile işlenmesi sayesinde tuzu mutfaktan alıp, kültür ve sanat dünyasına taşıdıklarını belirten Başkan Dinç “Bu projemiz hayli ilgi  gördü ve görmeye de devam etmektedir. Türk Dünyasından usta ellerin Çankırı Kaya Tuzumuzdan yaptıkları 18 eser Kurban Bayramı boyunca İstasyon mevkiinde halkımızın ziyaretine açık  olacaktır. Bu projenin uygulanmasında ve duyurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan çalışmada özellikle yerel basının bu konuda büyük destek sağladığını aktaran Dinç, yerel basına teşekkür etti.

AK Partili bir belediye başkanının böyle önemli bir proje gerçekleştirmesinin bazı kimseler tarafından garipsendiğini de belirten Dinç, “AK Parti Türkiye’nin mozaiğidir, rengidir” dedi

Belediyenin 18 ayda 18 proje sözüyle sınırlı kalmadığını belirten Başkan Dinç “18 projenin yanı sıra şehrimiz için her yeni gün yeni projeler yapmaya çalışıyoruz. Kalemizi güzelleştirip halkımızın hizmetine sunduk. Bitik vaziyetteki yollarımıza 40 bin ton civarında asfalt döktük. Eğitim-öğretime destek ve katkımız hız kesmeden devam etmektedir.” dedi.