“Toprak asla ihanet etmez”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen organik kavun yetiştiriciliği hasat günü programına katılan milletvekili Hüseyin Filiz, Türkiye’nin geleceğinin tarım ve hayvancılıkta yattığını aktardı. Toprağın kıymetinin bilinmesini isteyen Filiz, “Toprak asla ihanet etmez, siz yeter ki toprakla ilgilenin” dedi.

Biz bu topraklarda altın bile çıkarsak, bunu bir isimle, markayla taçlandırıp, Türkiye pazarında pazarlamamız lazım.” diyerek sözlerine devam eden Filiz “Öncelikle tarlaya tohumu atmadan markalaşmanın adımını atmalıyız.” dedi.

“Devlet elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam edecek” diyen Filiz “Toprak hiçbir zaman verdiğiniz hizmete karşı ihanet etmez. Toprak insanoğluna her zaman cevabını verir. Yeter ki siz toprağa eğilin, toprakla çalışmayı kabul edin. Bu sene kuraklık oldu herkes ayağa kalktı. Allah’a şükür devletimiz güçlü, kuraklıkla ilgili borçlarımızın ertelenmesini sağladı. Gelecekte kanaatim o ki Türkiye toplumu tarımla daha çok kaynaşmak zorunda kalacak. Bu topraklar Türkiye’yi doyurmaya yettiği gibi, Dünya’daki ihracata katkı sağlayacaktır. Köylerdeki göçün sebebini araştırmamız lazım. 10 bin mühendis alıp köylere dağıtacağız dedik. 7 bin 500 tane mühendis aldık. Mühendis ile çiftçi arasında bağ oluşturmak istemiştik. Ama bu bağın oluşmadığını gördük. Her köye bir mühendis hesapladık ama tam verim alamadık.” açıklamasında bulundu.

“Bu ülkenin geleceği tarım ve hayvancılıktır” diyen Filiz “Bizim ülke olarak almamız gereken çok mesafe var. Amerika’da artık pulluk falan kullanmıyorlar. En kıraç toprağa pulluk sokmadan üretim yapılıyor.” diyerek “ Yetişmiş insanın iştahlı köylümüzle bir araya gelmesi ile çok işi başaracağını” belirtti.