“SEN BENİM MUHATABIM DEĞİLSİN”

Engelli vatandaşlara 2012 yılında araba verildiğine dair faturaları göstererek. ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci’yi istifaya davet eden Belediye Başkan Vekili Rafet Alemdar’a, Deveci’den yanıt gecikmedi.

“Belediye bütçesinden bir engelliye araba verdilerse istifa ederim” diyen ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci’ye, düzenlediği basın toplantısıyla cevap veren Belediye Başkan Vekili Rafet Alemdar, engellilere verilen arabaların faturasını göstererek, “İşte ispatı, istifa et” demişti.

Alemdar’ın bu açıklamasının ardından dün tekrar bir basın toplantısı düzenleyen ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci, “Ben, Başkan Vekilini bu kadar hızlı cevap vermesinden dolayı tebrik ediyorum. Ancak, bu toplantı acemice ve bilinçsizce yapılmış bir toplantıdır. Birilerinin senin eline tutuşturduğu bir faturayla sen beni istifaya davet edemezsin. Ben size ‘belgeleriyle ispat edin’ diyorum, siz almışsınız faturayı elinize ‘istifa et’ diyorsunuz. Arkadaş, bu arabaları kimlere verdiniz, ne zaman verdiniz? Bana bunların isimlerini, teslim tutanaklarını gösterin. Ben, 3 adet tekerlekli sandalyenin hangi engelli kardeşlerime verildiğine dair teslim tutanaklarını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Belediye Engelliler Hizmet Birimine 5 adet araba verdiklerini iddia eden Deveci, “Bu birimin Asiye hanımdan önceki sorumlusu Afife Baran, 100 Yıl Kültür Merkezinde bir sosyal etkinlik düzenlemişti. Biz kendisine burada 3 adet araba teslim ettik ve kendisinden bu arabaların kimlere teslim edildiğine dair tutanak istedik. Ancak daha bu tutanaklar bile elimize ulaşmadı. Biz, bu arabaların da kimlere teslim edildiğinin tutanaklarını istiyoruz” dedi ve daha sonra 2 araba daha verdiklerini ileri sürdü.

Belediye Başkanı İrfan Dinç’le hiç bir zaman böyle konularda karşı karşıya gelmediklerini söyleyen Deveci, “Biz kendisine bu zamana kadar yapmış olduğu yardımlardan dolayı teşekkür belgesi bile verdik. Biz, yapılan her iş için kendilerine teşekkür ediyoruz, ama yapılan işlerdeki eksiklikleri de söylemek zorundayız” şeklinde konuştu.

Bu eksiklikleri belediye başkanıyla bire bir görüşmek için randevu talep ettiklerini dile getiren ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci, “3 Aralık’tan bir hafta önce Belediye Başkanının sekreterinden randevu talep ettik. Ancak ne yazık ki bu randevu talebimize cevap gelmedi. Biz de bundan dolayı sıkıntılarımızı basın yoluyla duyurmak istedik ve ilk toplantımızı bu sebeple gerçekleştirdik” dedi.

Karatekin parkındaki engelli tuvaletinin, yapıldığı günden beri kapalı olduğunu öne süren Deveci, “Basında yer alan haberlerin ardından o tuvalet açıldı. Bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Vekili Rafet Alemdar’ın, Engelliler Haftasını bile tam olarak bilmediğini savunan Deveci, “Sayın Başkan Vekili açıklamasında ‘Mayıs’ın ilk haftasındaki Engelliler Haftası’ diyor. Arkadaş Engelliler Haftası Mayıs’ın ilk haftası değil ikinci haftasıdır.  Buradan hafızasını tazelemesini de öneriyorum” diye konuştu.

ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci, “Belgeler sadece bir fatura kestirip, göstermek değildir. Sadece fatura benim için belge olamaz. Bu kadar basit değil bu işler. Ben 13 yıllık dernekçiyim. Bana kimlere verdiğini dair teslim tutanaklarını göstersin, ben sözümün arkasındayım.” ifadelerini kullandı.

Deveci, son olarak, Çankırı’da ki kaldırımlar ve yol sorunlarının çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bir kez daha söylüyorum, bu kaldırımlar esnaflara yaramıştır. Başkan Vekiline sesleniyorum. Gel ikimiz binelim akülü arabalara, birlikte Çankırı’nın bulvarını, sokaklarını, caddelerini gezelim. Kaldırım sorunu var mı yok mu görelim” şeklinde konuştu.