“Savcılığın komisyonumuza müdahalesi mümkün değil”

Darbe Komisyonu sözcüsü Şahin, şimdiye kadar 100’ün üzerinde kişinin dinlendiğini belirterek hiçbirinin Çörekçi ile ilgili beyanı olmadığını söyledi ve “Bu tür iddialar gelince ‘Demek ki doğru yoldayız’ diyoruz” dedi.

28 Şubat tutuklusu Çörekçi’nin ‘darbe komisyonu askıya alınsın’ talebine cevap geldi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat süreci ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin, ”soruşturma sürecini etkilediği” gerekçesiyle, komisyonun faaliyetlerinin askıya alınmasına ilişkin savcılığa yaptığı başvuruyu değerlendirirken, savcının komisyona müdahalesinin söz konusu bile olamayacağını söyledi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyonlarının, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nün verdiği yetkiler kapsamında çalışmalarını yürüttüğünü, herhangi bir döneme ilişkin, ortaya suç ya da suçlu çıkarmak gibi yetkilerinin ve niyetlerinin olmadığını ifade etti. İdris Şahin, komisyonun amacının, kamuoyunu bilgilendirmek, hafıza tazelemek, ülkede demokrasiye müdahalenin neden ve sonuçlarını ortaya çıkarmak ve demokrasiye müdahalenin önünü kesmek olduğunu vurguladı.

28 Şubat süreci ile ilgili bir soruşturma yürütüldüğünün ve bu soruşturmada gizlilik kararı bulunduğunu belirten Şahin, söz konusu sürece ilişkin çalışmalarında bunu her zaman dikkate aldıklarını ve bu hassasiyetle faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi. Devam eden bir soruşturmayı etkileyecek faaliyette bulunmalarının söz konusu olamayacağını anlatan Şahin, davet ettiklerini konukları dinlerken ve onlara soru yöneltirken her zaman bu titizliği koruduklarını kaydetti. Şahin, ”Kaldı ki söz konusu soruşturmayla ilgili gizlilik kararı olduğu için, soruşturma dosyasına ilişkin bir fikrimiz de yok. Bu durumda soruşturmayı nasıl etkileyebiliriz ki-” dedi.

Amaçlarının kamuoyunu bilgilendirmek olması nedeniyle, komisyonun çalışmalarının medyada yer almasını önemsediklerinin altını çizen Şahin, ”Ancak yine de toplantının basına açık olup olmamasını, dinlemek için çağırdığımız konuklarımızın takdirine bırakıyoruz. Onlar arzu ederlerse toplantı basına kapalı yapılıyor” diye konuştu. Çörekçi’nin, başvuru gerekçesini değerlendiren Şahin, savcıların, yalnızca komisyonun davet ettiği konukların beyanlarına göre soruşturmayı yürütmelerinin düşünülemeyeceğini vurguladı.

”Savcı müdahale edemez”

İdris Şahin, komisyonun faaliyetlerinin askıya alınması talebine ilişkin, şunları söyledi:

”TBMM Araştırma Komisyonlarının faaliyetleri, yasama organının çalışmaları kapsamındadır. Aynı zamanda kürsü dokunulmazlığının devamıdır. Yargının, yani savcının komisyona müdahalesi söz konusu bile olamaz.

Kaldı ki komisyonda 100’ün üzerinde kişiyi dinledik, Ahmet Çörekçi ile ilgili hiç kimse hiçbir beyanatta bulunmadı. Kendilerini suçlayacak bu durum da söz konusu olmadı. Buna rağmen böyle bir talepte bulunulmuş. Komisyon gizli kapaklı olayları açığa çıkardığı için bazı kişileri rahatsız ediyor. Biz bu tür durumları bekliyorduk. Komisyonumuza yönelik bazı iddialar karşısında, ‘Demek ki doğru yoldayız’ diyoruz.”