Dunlop

“Ön teker nereye giderse, arka teker de oraya gider”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Güvenlik Hizmetlerinde İletişim” adlı konferans dün Çankırı Polis Meslek Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Remzi Fındıklı, tarafından sunulan konferansa Çankırı İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Çankırı POMEM Müdür Vekili Sami Korkmaz, polisler ve polis okulu öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Polislik mesleğinde güvenlik iletişimlerinin altını çizen Prof. Dr. Remzi Fındıklı “Polislik her şeyden önce bir iletişim mesleğidir. Polisler, toplum ile devlet, devlet ile toplum arasındaki iletişimi sağlayan devleti ve toplumu karşılıklı olarak bilgilendiren,  bilinçlendiren yönlendiren insanlardır” dedi.

Karşılıklı sohbet havasında geçen konferansta polis adaylarına,  Ebu Necip Sühreverdi’nin kaleme aldığı “Yönetenlerin Yönetimi” adlı kitabı okumalarını tavsiye eden Fındıklı, “ Bu elimde görmüş olduğunuz kitap tam bin yıllık bir kitap, bu kitabın üzerine bugüne kadar bir başka kitap yazılmamıştır. Bu kitap Selahaddin Eyyubi’ye takdim edilmiştir. Sizlere kitapta yazan birkaç cümleyi okumak istiyorum “Bir toplum ne kadar düzgün ne kadar ahlaklı, edepli olursa olsun eğer bu toplumun başındaki kişi bozuksa o toplum batar.  Tersine bir toplum ne kadar bozuk olursa olsun başındaki yönetici dürüstse, doğruysa, düzgünse o toplum kalkınır, ayakta kalır. Niye? Çünkü ön tekerlekler nereye gidiyorsa arka tekerleklerde oraya gidermiş” dedi.

Polislik mesleğinde iletişimin önemine de değinen Fındıklı “Türkiye’nin veya Dünyanın en büyük sıkıntısı iletişimdir. Oysaki ne kadar birbirimizi anlar, ne kadar hoşgörü anlayış, sabrımızı geliştirirsek, o zaman göreceğiz ki hiç öyle dövüşlü kavgalı hiçbir şey yoktur. Sıkıntıları çözmenin yolu birbirimizi anlamaktan geçer. Eğer insanlar birbirini anlarsa sıkıntılar kökten çözülür” dedi.

Yaklaşık olarak 1 saat devam eden konferansın sonunda Çankırı İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Fındıklı’ya katılımından dolayı teşekkür ederek bir plaket takdim etti.