“Ölüsünün de, dirisinin de, herkesin başkanıyım”

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, “18 Ayda 18 Proje” çalışmaları kapsamında mezarlık ve gasilhane projesini tamamladıklarını açıkladı.

Çankırı Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Hizmet Binası’nda bir basın toplantısı düzenleyen  Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, “18 Ayda 18 Proje” çalışmaları kapsamında mezarlık ve gasilhane projesini tamamladıklarını belirterek, “Çok önemli, sosyal bir projeyi daha fiili olarak hayata geçirdik. Bu ülke genelinde yapılacak çalışmalara örnek olacak, modern ve model bir projedir” dedi.

Çankırı Belediyesi görev alanlarında bulunan bütün cenaze defin işlemlerinin belediye tarafından ücretsiz olarak yapılacağını ifade eden Başkan Dinç, “Cenaze sahibi Alo 188 hattını arayacak ve cenazesi olduğunu söyleyecek. Bu işlemler için oluşturduğumuz 11 kişilik ekibimiz o anda devreye girecek ve cenazenin tüm defin işlemlerini ücretsiz olarak üstlenecek. Cenaze sahibi, cenazeye elini bile dokunmayacak. Biz bugüne kadar yaptığımız güzel hizmetlere, bundan sonrada devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Göreve geldiği 2004 yılında mezarlıkların durumunu anlatan Başkan Dinç, “O zamanlar mezarlık, kendi haline terk edilmiş bir haldeydi. Yazın tozu, kızın  çamuru vatandaşlarımızı canından bezdirmişti. Göreve ilk geldiğimizde bununla ilgili çalışmalar başlattık ve mezarlık yollarının tamamını kilitli parke ile döşedik. Gurbette yaşayan vatandaşlarımızın vefat eden yakınlarının kabirlerine kolay ulaşabilmeleri için mezarlık bilgi sistemini faaliyete geçirdik. Bu sistem internet ortamında birçok vatandaşımıza yardım etmiştir. Belki de en çok dua aldığım projelerimden bir tanesi de budur. O zamanlar bazı kişiler benim mezarlıklarda yaptığım çalışmalar üzerine “Ölülerin Başkanı” şeklinde bir karalama kampanyası başlattılar. Buradan açıklıyorum, ben ölüsünün de,  dirisinin de, bu kentin tamamının başkanıyım. Kimsenin çatlayıp, patlamasına gerek yok. Çalışmalarımız aynı kararlılıkla devam edecek” diye konuştu.

Çankırı Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Bilgi Sistemi’nde kayıtlı 25 bin 24 kabir bulunduğunu dile getiren Dinç, mezarlıkların güvenlik ekipleri ve güvenlik kameraları tarafından 24 saat izlendiğini kaydetti.

Belediyecilikte detay projelerin önemli olduğunu aktaran Dinç, “ Biz eksikliği hissedilen her alanda bulunmak istiyoruz. Bunlar belki detay projeler. Gözle görünmeyecek işler, ama vatandaşlarımızın huzuru bizim için her şeyin ötesinde. Bu projemizin toplam maliyeti 690 bin lira ve bence çok ama çok önemli bir proje” şeklinde konuştu.

Dinç, “18 Ayda 18 Proje” çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini sözlerine ekledi.