“Ne AKP’nin ne de başka birilerinin gücü yeter”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili İhsan Özkes bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün ilimize geldi. İlk olarak CHP Çankırı İl Başkanlığını ziyaret eden Özkes, burada basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevaplandırdı.

İlk olarak gündemde yer alan yeni anasaya çalışmaları çerçevesinde değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen ilk 3 maddesinin yeniden düzenlenmesi konusunda CHP’nin tavrının ne olacağı sorusuna milletvekili Özkes, “Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyetini kuran iradedir. Bu köklü parti ülkeyi kuran partidir. Ülkenin anayasasının ilk üç maddesinde taviz kesinlikle düşünülemez. Asla bu maddelere dokunulmasına izin vermeyeceğiz. Buna ne AKP’nin ne de başka birilerinin gücü yeter” dedi.

CHP milletvekillerinin Suriye ziyareti sorusuna ise Özkes, “Suriye bizim tarihi bağlarımızın olduğu bir ülkedir. Esad zulmünü tasvip etmiyoruz ve onaylamıyoruz. Esad’la yan yana gelen ve dostluk kuran kimdir? Başbakan. Bizim başkanımız Esad’la hiç yan yana gelmedi.

Biz şu görüşteyiz. Oradaki muhalifler de insan, Esad taraftarı da o kadar insan ve Müslüman. Her iki taraf da bir birini öldürüyor ve öldürürken Allahu ekber diyor. Ölen de öldüren de Müslüman. Allah bunun hangisine razı olur? Arkadaşların ziyareti taraf ziyareti değildir, sorunu anlamaya çalışıyoruz ve kanın durması yönünde yapılan bir ziyarettir. Zulmün yanında olma gibi bir düşüncemiz yoktur. CHP olarak zulmün yanında değil insanlığın yanındayız.” dedi.

Bölgede İsrail’le sorun yaşayan ülkelerin tek tek yıkıldığını aktaran Özkes, “Tabi siz basın mensupları bunu yazamazsınız” diyerek, Başbakana Suriye ile ilgili bir soru önergesi verdiğini belirtti.

“Sayın Başbakan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile aile hukuku kurduğu dönemde Beşar Esad’a İsrail ile anlaşma masasına oturması için baskı yaptığı doğru mudur?
Golan tepelerini iade etmeden İsrail ile masaya oturmayacağını kesin dille ifade eden Esad ile ilişkilerin bu nedenle bozulduğu doğru mudur?

Beşar Esad sonrası İsrail’le ilişkileri kuracak bir liderin getirilmek istenmesi doğru mudur?
Sayın Başbakan’ın eşbaşkanı olduğu Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Suriye’yi bertaraf etme sürecinde İslam dünyasının tepkisini almamak için İsrail’le kontrollü gerginlik (kayıkçı kavgası) yapıldığı iddiaları doğru mudur?” sorularını Başbakan’a yönelttiğini açıklayan  Özkes, “İsrail ile sorun yaşayan ülkeler tek tek ortadan kaldırılıyor. Libya’da Kaddafi, Irak’da Saddam Hüseyin devrildi. Şimdi sırada Esad var. Büyük Ordadoğu Projesi bu. Bu proje kapsamında Musul Kerkük petrolleri sözde Büyük Kürdistan ile Suriye üzerinden Akdeniz’e akacak” dedi.