Dunlop

“Namusları da, şerefleri de ortada”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ali Acıbunar ve parti yöneticileri geçtiğimiz günlerde kadro fazlası olarak tayini karayollarına çıkartılan 84 işçiyi ziyaret ederek dertlerini dinledi.

 

İl Özel İdaresi bünyesinde kadrolu olarak çalışan, fakat geçtiğimiz günlerde kadro fazlası olarak karayollarına gönderilen işçileri ziyaret eden MHP grubu, kelimenin tam anlamıyla işçi isyanı ile karşılaştı. Ziyaretin başında durumdan duyduğu üzüntüye dile getiren Acıbunar, “Sizinle bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz desek yalan olur. Sıkıntılı olduğunuzu biliyor ve sizleri dinlemek istiyoruz. Sıkıntınız sıkıntımızdır. Sizi kendimizden ayrı görmüyoruz. Bu işe bir anlam da veremiyoruz, neden Çankırı’nın işçileri başka yere gönderiliyor? Siz maaşlarınızla bu şehre katkı sağlıyorsunuz, sizin buradan gidişiniz ilin ekonomisine de zarar verecektir” dedi.

 

Çankırı’da son yıllarda göç oranında artma olduğunun iddia edildiğini ifade eden Acıbunar, “9 yıllık iktidarımızda tersine göçü başlattık” diyen AKP milletvekili İdris Şahin’e yüklendi. Yerel gazetelerin 15 Kasım tarihli nüshasını hatırlatan Acıbunar, “ Aynen başlık şu şekilde. ‘Türkiye göçüyor, Çankırı göçtü’. Şimdi tersine göç başlattık demek neyin nesi. “Tersine göç başlattık” diyen İdris Şahin, Köy Hizmetleri’nin bu işçilerinin sayısını göz önünde bulunduruyor mu? Bu durumu neden sadece seyrediyor ?” dedi.

 

30 yıl devlet memurluğu yaptığını kaydeden Acıbunar, “Sıkıntınızı yakından biliyorum. Tayinin ne demek olduğunu da çok iyi bilirim. Bilmediğim şey, neden STK ve vekiller buna sessiz kalıyor? Haklı davanızda MHP olarak sizin her zaman yanınızda olacağız. Kapılarımız size sonuna kadar açık, bunu biz siyasi bir şov olarak yapmıyoruz. Burada bulunma amacımız sizin derdinizi, sıkıntınızı dinlemek, buradan söz veriyoruz. Elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

 

Daha sonra sıkıntılarını anlatan işçiler ortaya birbirinden çarpıcı iddialar attılar. Çankırılı olduğunu fakat tayininin Kastamonu’ya çıktığını belirten bir işçi, “Artık Çankırı’ya küstüm. Ne olursa olsun bir daha gelmeyi düşünmüyorum. Ailemi de alıp Kastamonu’ya yerleşeceğim” dedi.  84 işçinin tayiniyle Çankırı ekonomisinin yıllık 8 trilyon para kaybedeceğini iddia eden bir işçi ise, “STK’ların üzerinde muhteşem bir baskı var, bu yüzden bize destek olmuyorlar. Bizi yakan bizim kendi sendikamız. Bizim arkamızda durmadı. Siyasi bir baskı var, bizden olan – bizden olmayan ayrımı yapılıyor. Karanlık işler çeviriyorlar” dedi.

 

İşçi isyanlarının ardı arkası kesilmedi. Emekliliğinin yaklaştığını fakat çok kısa süreliğine tayini yapıldığını belirten bir işçi açtı ağzını, yumdu gözünü. Siyasi rant elde edildiğini söyleyen işçi, “ Hep neden diyorlar? Ben anlatayım nedenini. Bizim yaptığımız işler artık yapılmayacak. Yani yapan işçi bulunmayacak. Bu yüzden bu işler ihale edilecek. İhaleyi kim alacak derseniz, AKP yöneticisi A.Kadir Şimşek şimdiden tüm makineleri aldı. Bunu bir yerlere not edin” dedi.

 

Yeni işyerlerinde ilk ziyareti MHP’nin yaptığını belirten bir işçi ise, “Burada ilk olarak sizi görüyoruz, gözlerim yaşardı. Bizim tayinimiz çıktığında bile kimse bize gelip hakkınızı helal edin demedi. Yıllarca oraya hizmet ettik, bizi hayvan yerine bile koymadılar. Ne diyelim bu devir bunlara da kalmaz” dedi.

 

Aralarında 2 bayanın da bulunduğu 84 işçinin feryatları yürek dağlarken, ortaya birbirinden çarpıcı iddialar atıldı.

 

Seçimlerden önce AKP Milletvekili İdris Şahin’in kendilerine söz verdiğini belirten bir işçi, “ Bizi topladı ve “Kimse bir yere gitmeyecek, bunun için size namus ve şeref sözü veriyorum” demişti. Tüm arkadaşlarım bu sözü işitti. Şimdi ise gelinen durum bu. Yani bunların namusları da, şerefleri de ortada” dedi.

 

Yaklaşık 18 yıldır kamu görevi yaptığını belirten bir işçi ise “ Ben 18 yıldır orada şoför olarak çalışıyorum. Hiçbir yolsuzluğum ve sicilim yoktur. Dünya kadar sicili bulunan adamlar ise hala orada oturuyor. Devletin parasını çaldılar, haklarında yazılan dilekçeler var, ama çalanlar hala orada oturuyor. Bunlara sadece yazıklar olsun diyorum” dedi.

 

Yaklaşık 1 saat devam eden işçi isyanından sonra kapıda sohbet tarzında devam eden ziyaret MHP İl Başkanı Ali Acıbunar’ın, “Elimizden geleni yapmaya çalışacağız, Allah’a emanet olunuz” sözleriyle son buldu.