“Mehmet Akif Ersoy ve ideal gençlik”

İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yıl dönümü nedeniyle Çankırı Karatekin Üniversitesi TÜRKİYAT Enstitüsü tarafından “Mehmet Akif Ersoy ve ideal gençlik” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Vali Vahdettin Özcan, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta özellikle Mehmet Akif’in kişiliği hakkında bilgiler verildi.

“Mehmet Akif Ersoy’u anlamak ve anlatmak için buradayız” siyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Yaman, “Onu tanımak için onun yaşadığı dönemi çok iyi bilmek gerekir. Çünkü onun yaşadığı dönem bizler için çok önemli. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu yıllar. Bu sürecin çok iyi bilinmesi gerekir. Mehmet Akif Ersoy bu nedenle hem acılar hem de umutların gölgesinde yetişmiş bir değer” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un 4 yaşında eğitim hayatına başladığını da aktaran Yaman, eğitim ve öğretim hayatı ve Avrupa seyahati hakkında bilgiler verdi.

1920 yılında Mehmet Akif Ersoy’un Anadolu’ya geçerek milli mücadeleye katıldığını ve Anadolu’nun bir çok yerinde vaazlar vererek halkı milli mücadeleye davet ettiğini aktaran Yaman, “12 Mart 1921 yılında milletin eseri dediği İstiklal Marşı’nı bizlere armağan etmiştir” dedi

“Para ödülünü kabul etmeyecek kadar şahsiyetli birisidir Mehmet Akif Ersoy”  diyen Yaman, “O bir yaşayan dava adamıdır, mücadele adamıdır” dedi