“Mavi Tüy” sizlerle buluşuyor

 “Mavi Tüy” seyircilerle buluşuyor. Fazıl Ufuktepe tarafından yazılan ve Kadircan Dermut, Gökhan İskender, Melis Korkmaz, Sevgi Oğan ve Banu Demirel tarafından sahnelenen dramatik çocuk oyunu Pazartesi günü sahne alacak. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan “Mavi Tüy” 4 gün boyunca seyircilerle buluşacak.

Çocuklara yönelik olarak sahnelenen oyunun amacı hakkında bilgi veren yetkililer, “Ülkemizdeki doğal kaynaklardan faydalanılırken, yitip giden doğayı görmek ve gelecekteki tehlikeleri de göz önüne almak, bir toplum bilinci yaratmak, bilgi konusunda öz güvenli çocuklar yetiştirmek, enerji ve doğal kaynakları kullanırken Bilinçli bir kitle oluşturmak ve bu alanda sıra dışı bir bakış açısı ile sosyal-kültürel hayata bakan bir genç nesil oluşmasına katkı sağlamak, eğitimde ve çevre bilincinde duyarlı bir toplum yaratmaya katkıda bulunmak” olduğunu ifade ettiler.

Oyunun kısa özetini de veren yetkililer, “Doğa harikası olan Fırtına vadisinde yaşayan büyükbaba ve büyükannesinin yanına şehirden torunları Küçük Ağaç gelir.  Fırtına vadisinde eğitim ve hayat farklıdır. Bu arada Kara Bıyık vadide yaşayan insanlara ve hayvanlara kötü davranmakta ve doğal hayata zarar vermektedir. Fırtına vadisinde yaşayanları arazilerinden çıkarmaya çalışmaktadır. Büyükbaba ise Kara Bıyığa arazilerin kendilerine atalarından miras kaldığını ve bunun belgesinin Kızgın Taş mağarasındaki Mavi Tüy’ün içinde saklı olduğunu söyler. Kara Bıyık Mavi tüyü ve içindeki tarihi belgeyi çalmaya çalışır ama kendi tuzağına düşer. Eğitim ve çevre konulu bu öykü komik bir anlatımla seyirciye ulaşmayı hedeflemektedir” dediler.