“M. Akif Ersoy gençlere yeni bir yol çizdi”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ortaklaşa düzenledikleri “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konferansı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Önal katıldığı konferansa Çankırı Vali Yardımcısı İbrahim Şahin ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli başta olmak üzere akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta Doç. Dr. Mehmet Önal, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Önal, 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’un dört yaşında eğitim hayatına başladığını ve Arapça, Farsça ve Fransızcayı Türkçe kadar iyi okuyup yazabildiğini belirterek, “Şuanda eğitimin yaşı tartışılıyor. Sistem ister 4+4+4 olsun isterse başka, yeter ki eğitimin içi dolu olsun.” dedi

Konferansta Doç. Dr. Mehmet Önal, Mehmet Akif Ersoy’un yirminci yüzyıla etkisinin tam anlamıyla ortaya konulamadığını ifade ederek, “Yeni bir yılın 12. senesindeyiz. Sizler çok şanslısınız bu yüzden.  20. yüzyıla etki eden önemli iki isim vardır. Birisi Mustafa Kemal Atatürk diğeri ise Mehmet Akif Ersoy’dur. Ne yazık ki hala bu iki ismin tam anlamıyla biyografilerini yazabilmiş değiliz” dedi.

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un Yunus Emre ve Mevlana’nın yirminci yüzyıldaki temsilcisi olduğunu belirten Doç. Dr. Mehmet Önal, “Mehmet Akif Ersoy’u inceleme sebebimiz genç nesle yeni asırda bir yol haritası çizmiş olmasıdır” şeklinde konuştu. Önal ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’ndaki üslubunun Divan Edebiyatından Fuzuli’nin üslubu olduğunu da belirtti.

İstiklal Marşı’nın tam bir mutabakat metni olduğunu da aktaran Önal, “Dili, dini ve ırkı ne olursa olsun, İstiklal Marşı tüm kesimi kapsamaktadır” dedi.

“’Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?” sözü nedeniyle Akif’in çeşitli eleştiriler aldığını belirten Önal, “Akif medeniyete bir şey demiyor. Medenilikten bahsedip de iki yüzlülük yapanlara söylüyor. Dün Çanakkale’de bunu yapanlar bugün ise Afganistan’da, Irak’da dünyanın bir çok yerinde aynı şeyi yaparak iki yüzlülük yapıyorlar” dedi

Konferansın sonunda Doç. Dr. Mehmet Önal’a Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nesime Ceyhan Akça tarafından tuz lambası verildi.

 

 

Yazarlarımız Hakkında