“Kırmızı Tebeşir” sonlandı

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nce hazırlanan ve AB tarafından desteklenen “Kırmızı Tebeşir Projesi” ile 45 kişi okula döndürüldü

 

Dün Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan kapanış toplantısında konuşan Proje koordinatörü ve Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Ömer Ak yaptığı açıklamada, il genelinde 121 köyü ziyaret ederek eğitimlerini yarıda bırakmış 110 kadınla görüştüklerini söyledi.

 

Çankırı merkez, Eldivan, Şabanözü, Kurşunlu, Korgun ve Yapraklı ilçeleri ile buralara bağlı köylerin ziyaret edilerek okuldan ayrılan kız çocuklarıyla görüşüldüğünü belirten Ak, çocukların ayrılma nedenleri ve ihtiyaçlarının tespit edildiğini ve büyük oranının maddi imkânsızlıklar nedeniyle okuldan uzaklaştığını kaydetti.

 

Çocukların çoğunun da ailevi ve ekonomik nedenlerle eğitimlerini yarıda bıraktığını belirten Ak, “Önce eğitimin altını kırmızı tebeşirle çizerek yola çıktık. Görüştüklerimize eğitimin önemini ve geri döndüklerinde nelerle karşılaşacaklarını anlattık” dedi.

 

Daha sonra, emekli öğretmenlerden 25 kişilik ekip oluşturduklarını, bu ekibin 137 ebeveyn ve kız çocuklarıyla görüştüğünü ve bu kişileri bilinçlendirdiğini kaydeden Ak, şunları söyledi:

 

“Bu ekip hem ailelere hem de ayrılan kız çocuklarına eğitimin önemini anlattı yani bir nevi eğitimin altını kırmızı tebeşirle çizip anlattık. Kız öğrencilerin okula devam etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunularak kız öğrencilere eğitim ve kariyer danışmanlığı, ayrıca psikolojik danışmanlık hizmeti sunuldu. Köylerde yüz yüze görüşmeler, toplantılar ve kısa film gösterimleri yoluyla binin üzerinde kişiye kız çocuklarının eğitilmesinin önemi anlatıldı. Okula devam etmeyen 110 öğrenciden 45’inin okula dönmesini sağladık.”

 

Okula geri dönüş yapan öğrencilerden 43’ünün 1990-1998 doğumlu olduğunu belirten Ak, görüştükleri birçok öğrencinin konaklama ve ulaşım sorunlarının halledilmesi durumunda tekrar okula dönmek istediklerini söyledi.

 

Toplantı projede emeği geçen kişilere verilen sertifikalarla devam ederken, çeşitli ikramlarla son buldu.