Dunlop

“Kene çıkartma kartı geldi, kabus bitti”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlusu Dr. Dursun Ceylan ile Tıbbi Teknolog İsmail Er, İl Müftülüğünün organize ettiği programa katılarak Kırım-Kango Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında bilgilendirmede bulundu.

100. Yıl Kültür Merkezinde çok sayıda imam-hatibin ve din görevlisinin katıldığı programda bilgilendirmede bulunarak, Kenenin hafife alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar “Kene çıkartma kartı geldi, kabus bitti” diyerek katılımcılara kene çıkarma kartı dağıttı.

“Kene ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski o kadar azalır” diyen Dr. Ceylan “KKKA, kenedeki mikropların sebep olduğu ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşmaması için hayvanların üzerindeki keneye ve hayvanların kan, idrar ve diğer vücut sıvılarına çıplak elle dokunmayın. Vücudunuzdaki keneyi en kısa sürede eldiven ve kene kartı ile çıkarın. Kene kartınız yoksa bez veya naylon poşet ile tutarak çıkartın. Keneyi çıkardıktan sonra 10 gün içinde; ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal görülürse acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun” dedi.

Tıbbi Teknolog İsmail Er ise vücuda yapışan kene konusunda asla heyecana kapılınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Kene her yerde olabilir ve her yerden çıkabilir. Bu hayvan ya çok korktuğu zaman yada öleceğini hissettiği zaman salgısını vücuda bırakır, onun için asla panik yapmayın. Eğer vücudunuza yapışmış bir kene görürseniz en yakın sağlık kuruluşuna ya da 112 acile başvurun” dedi.

Bilgilendirmede ayrıca kene vakası sonrasında cenaze işlemleri sırasında uygulanması gereken kurallar anlatıldı.