“Kadın Örgütlerinin Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Artırılması Projesi”

“Kadın Örgütlerinin Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Artırılması Projesi” kapsamında dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde atölye çalışmalarının anlatıldığı bilgilendirme paneli düzenlendi.

 

Saat 14:00’da başlaması planlanan panel, ‘katılımın düşük olması’ gerekçesiyle 30 dakikalık gecikmeden sonra başladı. Panel başında yapılan anonsla ‘katılımın düşük olduğu nedeniyle, panelin 5 dakika sonra başlayacağı’ duyuruldu. Saat 14.30’da başlayan panelde koltuklar bomboş kalırken, erkek katılımcıların fazlalığı dikkatlerden kaçmadı.

Katılımın oldukça düşük olduğu panelin başında yerelde yapılan atölye çalışmaları hakkında kısa bilgiler verilirken, gönüllü katılımcılara katkılarından dolayı katılım sertifikası takdim edildi.

Engelli kadınların sosyal yaşamda karşılaştığı sıkıntıları anlatan kısa film görüntüleri ile devam eden panelde, “Uzak Çağların Yakın Kendi Çankırı’da nelere ulaşabiliyorum” mesajları verildi.

Panel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevlisi Dr. Deniz Çağlayan Gümüş’ün, bilgilendirme sunumuyla devam etti. Gümüş, konuşmasında ulaşabilirliğin sadece Türkiye’nin değil, tüm insanlığın ortak sorunu olduğunu ifade etti. Çankırı’daki engelli kaldırımlarında da çeşitli sıkıntılar olduğunu dile getiren Gümüş, “Çankırı kaldırımlarında da kot farkı gibi değişik problemler olduğunu gördük. Sadece Çankırı’da değil, her yerde aynı görüntülerle karşılaşıyoruz. Bunlar için mimari olamasa bile teknolojik önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum. Bizim hedefimiz bu önlemlerin gelişimini hızlandırmak” dedi.

İmar kanunundaki engelli haklarına da değinen Gümüş, özellikle kamu kurumları girişlerinde engelli rampalarının kullanılabilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ulaşılabilirliğin en önemli sorunlardan biri olduğunu yineleyerek sözlerini noktalayan Gümüş, sıkıntıların sadece kadınların yâda engellilerin değil, tüm insanların sorunu olduğunu söyledi.

Dr. Deniz Çağlayan Gümüş’ten sonra kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevlisi Eren İhter, engellilerin haklarına ilişkin sözleşme hakkında çeşitli bilgiler verdi. Sohbet havasında devam eden panel, çeşitli ikramlarla son buldu.