Dunlop

“İthal öğretmen değil, ithal bakan istiyoruz!”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Nuh Yalçın, “İthal öğretmen istihdamını protesto ediyoruz” dedi.

Bu ülkede ataması yapılmayan 350 bin öğretmenin olduğunu aktaran Yalçın, “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 2010–2011 Eğitim-Öğretim yılı I.dönem değerlendirmesi ve II. Dönemde yapılacak çalışmalarla ilgili 2 Şubat 2011 Çarşamba günü Rehberlik Araştırma Merkezi Toplantı Salonunda bir toplantı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Akbıyık yaptığı konuşmada; İlimizde 9 Anaokulu, 109 İlköğretim Okulu 34 Ortaöğretim kurumu olmak üzere 152 eğitim kurumunda 672 öğretmen açığı olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre ise, Türkiyede141 bin kadro açığı var. Bu sayıya, 70 bin sözleşmeli öğretmeni de eklersek, sayı 210 bin civarında olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığında fes düştü, kel göründü. Artık kimse kimseyi kandıramayacak. Kaldı ki bu açık şu anki fiziki şartlara göre oluşan açıktır. Tüm okullar tekli eğitime geçse ve sınıf mevcutları 30’ların altına inse bu rakamı siz düşünün.

Bu ülkede atanamayan tam 350 bin öğretmen vardır. Bu ülkede öğretmenler atanamadıkları için bunalıma girip, intihar etmektedir. Bu ülkede öğretmenler sokaklara, kahve köşelerine itilmiştir. Bu ülkede öğretmenler eline pankart alıp, eylem yapmakta ve ‘atanmak istiyoruz’ diye feryat etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ise yıllarca eğitim fakültesinde dirsek çürüten öğretmenlerin çığlıklarını duymazdan gelmekte,  öğretmenleri işsizliğin pençesinden çekip çıkarmak için çaba göstermemekte, onlara 30 bin ek atamayı çok görmektedir.

 

Biz, en azından 30 bin öğretmenimizin daha ataması yapılacak diye beklerken, Milli Eğitim Bakanlığı yine akıllara zarar bir projeye imza attı. Proje, yabancı dil öğretiminde yabancı öğretmen istihdamını kapsıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘deli saçması’ olarak nitelendirdiğimiz bu projesine göre,  her yıl 10 bin olmak üzere, 4 yılda toplam 40 bin anadili İngilizce olan, yabancı İngilizce öğretmeni istihdam edilecek.

30 bin öğretmenimizi atamamak için bizleri oyalayan, zaman zaman da topu Maliye Bakanına atan bakanlığın ithal öğretmen projesi ile adeta şoka girdik. Çünkü bu proje, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi yetiştirdiği öğretmenlerine, yani bizlere, hiç güven duymadığını net bir şekilde ortaya koymuştur. Bakanlığın, yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu; bu projeyle öğretmenleri aşağılayan, horlayan, onlara hakaret eden Bakanlar kervanında yerini almıştır.

Anlaşılan o ki, Bakanlık, çocuklarımızın İngilizceyi öğrenemediğini düşünmekte ve bunun sorumlusu olarak ise Türk öğretmenlerini görmektedir. Hiçbir öz eleştiri yapmayan, müfredat programlarını yenilemeyen, buna rağmen faturayı kendi yetiştirdiği öğretmenlerine kesen Milli Eğitim Bakanlığı, böylesine ‘ucube’ bir proje ile öğretmenlerimizi karalamıştır. Bugün İngilizce öğretmenlerini yurtdışından getirmeye kalkışanlar, yarın hangi branştan öğretmenleri yurtdışından getirecektir? İngilizce öğretmenlerinden sonra sıra fizik, kimya, biyoloji öğretmenlerine mi gelecektir?

Öte yandan 5 yıl sürecek olan bu proje yaklaşık 1,5 milyar liraya mal olacak. Edindiğimiz bilgilere göre yurtdışından istihdam edilecek öğretmenlere aylık 2 bin dolar maaş verilecek. Hal böyleyken hepimizin aklındaki sorular şunlardır:

Madem bakanlık yabancı öğretmen istihdamına bu kadar bütçe ayırabiliyor, o halde niçin kendi öğretmenlerinin atamasını yapmıyor?

Türk öğretmenlerine karşı eli sıkı olan Bakanlık, sıra yabancı öğretmenlere gelince niye bu kadar cömert davranıyor?

Ülkemizde 9/3 dereceki bir öğretmen 1.721 lira, en üst derecedeki öğretmen de 1.974 lira maaş alırken; yabancı öğretmenlerin 3 bin TL maaş alacak olması ne anlama geliyor? İthal öğretmenlere, Türk öğretmenlerden daha yüksek ücret verilecek olması Sayın Bakan’ın vicdanını hiç mi sızlatmıyor?

Öğretmen atamalarında her fırsatta Maliye Bakanlığı’nı önümüze süren Bakan Çubukçu, bu kez nasıl oluyor da Maliye Bakanlığı engelini aşıyor?

 

Tüm bu sorular cevap beklerken, çok önemli bir şüphe de zihnimizi kurcalamaktadır. Bu proje gerçekten Milli Eğitim Bakanlığı’nın mı, yoksa Vatikan’ın projesi mi? Türk Eğitim-Sen olarak bu projenin dış kaynaklı ve dış destekli olduğuna inanıyoruz. ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da öğretmenlerin ayda ortalama 3 bin dolar kazandığı düşünüldüğünde, aradaki maaş farkını Vatikan mı karşılayacaktır?

Zira bu projenin bir benzeri 1960’lı yılların sonunda uygulamaya konulmuştur. O dönemde birçok yabancı öğretmen gönüllü olarak Türkiye’ye gelmiştir. Bunun eğitim-öğretimimize hiçbir faydası olmadığı gibi, yurtdışından gelen yabancı öğretmenler ülkemizde misyonerlik ya da casusluk faaliyetlerinde bulunmuştur. Bakanlığın dışarıdan destekli olduğunu düşündüğümüz bu projesinin de bu tür sonuçlar ortaya çıkaracağı çok açıktır.

Bu projeyle ülkemize gelen yabancı öğretmenlerin misyonerlik ve casusluk faaliyetlerinde bulunması ciddi bir olasılıktır ve bunun hükümet eliyle yapılacak olması büyük bir gaflettir.

Tüm bu nedenlerden dolayı bu projeyi hayata geçirmeyi planlayan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak, ‘İthal Öğretmen Değil, İthal Milli Eğitim Bakanı İstiyoruz.’ Bu talebimizde de çok ciddiyiz. Sayın Çubukçu ‘kimin bakanı’ olduğunu hatırlamadığı sürece bu talebimiz devam edecektir.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun görevini iyi yapamadığını, eğitim camiasını olumsuz icraatlarıyla mağdur ettiğini, anlamlı projeler üretmek yerine, kendi öğretmenine güven duymayan, onları aşağılayan bir zihniyeti barındıran projelere imza attığını, eğitimin hiçbir sorununa hâkim olamadığını, eğitim çalışanlarını ve yönettiği bakanlığını tanımadığını düşünüyor ve yurtdışından Milli Eğitim Bakanı getirilmesini istiyoruz. İthal Bakan’ın eğitim camiasına Bakan Çubukçu’dan daha yararlı olacağına samimiyetle inanıyoruz.

Buradan tüm öğretmenlerimize sesleniyoruz: haklarımıza sahip çıkalım. ‘İthal Milli Eğitim Bakanı istiyoruz’ kampanyasına katılalım ve Bakan Çubukçu’yu protesto edelim. Çünkü bugün tepki göstermezsek, yarın geleceğimiz elimizden alınacak” dedi.