“İşiniz bitti, çıkın dışarı”

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumuna damga vuran tek olay ‘Çavundur suyu’ değildi. Meclis üyelerinden Tevfik Rüştü Özgür’ün, Komisyon Başkanı Ahmet Çelik’te bulunan raporu incelerken, basın mensuplarının görüntü almasına karşı çıkan Seyfettin Demirtaş, raporu eline alarak, “Sizin işiniz bitti, çıkın dışarı” dedi.

İl Genel Meclisi’nin dünkü birleşiminde yaşanan olaylar gündeme damgasını vurdu. Meclis üyelerinden Tevfik Rüştü Özgür, konu hakkında bilgilendirme yapan Komisyon Başkanı Ahmet Çelik’e, “Çavundur’da hala 47 lt/sn debili su bulunduğunu gösteren MTA raporu var mı?” diye sordu. Meclis toplantısına katılan Çevre mühendisi, bu soru üzerine söz alarak, MTA’nın 1987 yılında hazırladığı raporun mevcut olduğunu ve ellerinde bundan başka bir raporun olmadığını dile getirdi.

Komisyon Başkanı Ahmet Çelik ise, 2011 yılına ait bir MTA raporunun kendisin de bulunduğunu söyleyince, Özgür, raporu görmek istediğini belirtti. Çelik ise kendisine raporu göstermedi. Daha sonra konu hakkında oylama yapıldı ve madde oyçokluğuyla kabul edildi.

Toplantının ardından raporu görmek isteyen Tevfik Rüştü Özgür’e rapor verildi. Özgür, elindeki raporun MTA’ya değil Çevre Sağlık’a ait olduğunu söyleyince, basın mensupları görüntü almak istedi. O arada meclis üyelerinden Seyfettin Demirtaş raporu eline alarak basın mensuplarına, “Sizin işiniz bitti, çıkın dışarı” ifadelerini kullandı.

Tevfik Rüştü Özgür, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Rapor MTA’ya değil Çevre Sağlık’a ait bir rapor. Çevre Sağlık oradaki suyun temiz olup olmadığı gibi konulara bakar. MTA, en son 87 yılında bir rapor hazırlamış ve hala daha o rapora göre hareket ediliyor” dedi.

 

Yazarlarımız Hakkında