“İşgücümüzün büyük çoğunluğu ilkokul mezunu”

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisat Topluluğu tarafından düzenlenen ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhteşem Kaynak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de İşgücü Arzı ve İşsizlik” konulu konferans Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Konferansa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Muhteşem Kaynak, işgücü tanımının kalkınma ile yakın ilişkisi olan bir kavram olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında Türkiye gibi genç bir nüfusa sahip ülkelerin şanslı olduğunu, ancak bu gücü değerlendirebilmenin de önemli olduğunu söyledi. Kaynak, Türkiye’deki işsizlik oranlarının 2008 yılında yüzde 11, 2009 yılında yüzde 14, 2010 yılında yüzde 12 ve 2011 Eylül ayı itibariyle de yüzde 8,8 olduğunu söyleyerek bu oranların İspanya, İrlanda ve Slovenya gibi Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında düşük oranlar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Muhteşem Kaynak, Türkiye’deki yüzde 8,8’lik orana “umudunu yitirmiş işsizlik” oranı olan yüzde 6’lık oranın da eklendiğinde gerçek işsizlik oranının elde edileceğini söyledi. Kaynak, işgücü, işsizlik ve çalışan kavramlarını analiz ederken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktaların bulunduğunu ve bunların başında da insanların korunaklı çalışmasının geldiğini, bu kavramla da çalışanın bir sigorta ve iş devamlılığı garantisinin ifade edildiğini belirtti.

Göz önüne alınması gereken bir başka noktanın ise çalışanlar için olduğunu ifade eden Kaynak, “Dünyada çalışan işgücünün yaklaşık yüzde 50’si günlük 1 ya da 2 doların altında gelire sahip. Bu kategoride yer alan işgücüne çalışan yoksul tanımlaması yapılmaktadır” dedi. Kaynak ayrıca , çalışan nüfusun insan onuruna yakışan bir biçimde ücret alması gerektiğinin altını çizerek, “İnsanlarımızın hem sigortalı çalışması gerekiyor, hem de eline doğru dürüst bir para geçmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’de korunaksız istihdamın da fazla olduğunu dile getiren Kaynak, “Korunaksız istihdam demek, sigortasız çalışan demek. Bir işte insanların çalışması önemli ama, ondan daha önemlisi korunaklı bir işte çalışmaları” şeklinde konuştu.

Çalışan nüfusun insan onuruna yakışan bir biçimde ücret alması gerektiğinin altını çizen Kaynak, “İnsanlarımızın hem korunaklı çalışması gerekiyor, hem de eline doğru dürüst bir para geçmesi gerekiyor” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizdeki genç nüfusu tüketici konumundan üretici konumuna getirmemiz gerektiğini söyleyen Kaynak, “İşte asıl marifet bu. Günümüz koşullarında yüzde 12-13’lerle büyüyemezsiniz. Daha da önemlisi yatırım yapmadan büyüyemezsiniz. İlk önce yatırım yapacaksın. Çin’de ki yatırım oranı yüzde 48, Türkiye’de ki yüzde 15. Yatırıma yatıracak paran olmadığı için büyümeyi dış kaynaklara bağlıyorsun. Bunun adı sakat büyümedir” dedi.

Kaynak son olarak, “Türkiye’de ve Dünya’da iş bulmak o kadar kolay ki; dil bileceksin, donanımlı olacaksın ve ne biliyorsan en iyisini bileceksin. İşte o zaman iş bulma imkanın çok kolaylaşır” dedi.

İşgücü yapısının analizi yapıldığında Türkiye’deki işgücü kalitesi hakkında iyi şeyler söylenemeyeceğinin altını çizen Prof. Dr. Muhteşem Kaynak, “İşgücümüzün büyük çoğunluğu ilkokul mezunu” dedi. Bu noktada eğitimin ön plana çıktığını söyleyen Kaynak, işgücü yetiştirme bakımından Türkiye’nin 58 ülke içerisinde 47. sırada yer aldığını söyleyerek “Genç nüfusumuzu iyi değerlendiremiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de vasıfsız işgücü için işsizlik gerçeğinin bulunduğunu, ancak vasıflı işgücü için böyle bir şeyden bahsedilemeyeceğini söyleyerek konuşmasını bitiren Prof. Dr. Muhteşem Kaynak daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Muhteşem Kaynak’a Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından tuz lambası, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından da teşekkür plaketi verildi.